Rad u 1909. godini

19

909 ЦБр. 21580 изволели сте издати нареЂђење, да „уверења о пореклу робе морају по правилу бити сагласна са товарним листом или коносманом у погледу земље порекла или експедиције. У случају несугласности њихове, а то је у сваком случају, кад роба није приспела са директним товарним листом или коносманом из извозне земље, односно земље порекла, примаће се уверење о пореклу као довољан доказ само тада, ако је земља, из које је роба по товарном листу или коносмзману експедована, уговорна.“

Овакво наређење у распису противи се пре свега чл. 34 царинског закона, као што се то види са свим јасно из напред цитиране раније преставке Српског Трговачког Удружења. (Сем тога оно ће, кад се по њему поступи, нанети штете трговцима, потрошачима па и самој држави.

Да ово објаснимо.

По овом распису ми ћемо моћи робу из Немачке, Француске, Белгије, Швајцарске, Италије и других уговорних држава повлачити само на тај начин, ако роба буде долалазила са директним товарним листом из "земље порекла, или ако случајно буде морала да мења фрахт, онда земља, у којој се то мењање врши, мора бити у уговорном одно"су са Србијом, а ово значи, да ће роба морати поглавито ићи преко Солуна, кад долази из Енглеске, Немачке, Француске, Белгије, Данске, Швајцарске, Италије, Шпаније, а кад долази из Русије онда или директно „Дунавом или преко Румуније. Кад ово кажемо, ми знамо да је немогуће добити ди-