Radno i socijalno pravo
И. Јанковец: Радно-правни положај оршака у ортачком друштву 127
друштва који је запослен у друштву има исти положај као и друга лица која су запослена у друштву.
Сви чланови ортачког друштва имају право да воде послове друштва.!3 То значи да ако ортачко друштво има два члана (примера ради), уговор о раду са једним чланом закључује други члан друштва.
Члан ортачког друштва који је запослен у друштву дужан је да уредно обавља своје радне дужности. За његове радноправне обавезе околност што је он истовремено и сувласник друштва није од значаја. За повреду радних дужности ортак може дисциплински одговарати. Односно, ако је причинио штету друштву, може материјално одговарати према правилима која веже и за друге запослене у друштву.
У погледу права на плату ортак којије запослен у друштву има положај повериоца. Он може захтев за исплату плате истаћи према друштву или према члану, односно члановима друштва (с обзиром на њихову одговорност за обавезе друштва). У каснијој раподели исплаћеног износа и тај ортак који је захтевао исплату плате од других чланова друштва ће сносити одговарајући део, у складу са одредбама уговора о оснивању ортачког друштва. Ако друкчије није уговорено, исплаћени износ се дели на једнаке делове на чланове друштва. !“
С друге стране, ортак који је запослен у ортачком друштву је солидарни дужник са осталим ортацима у погледу плате коју друштво дугује другим члановима друштва.
Независно од права на плату и на учешће у добити, сваки члан ортачког друштва који је запослен у друштву има право да од друштва тражи накнаду за трошкове које је имао у обављању послова друштва, а који су били неопходни с обзиром на околности пословања. !> У том погледу треба имати у виду да сви чланови ортачког друштва имају право да воде послове друштва, што може имати за последицу и одређене трошкове, осим ако је уговором о оснивању ортачког друштва пословодство пренесено на једног члана или више чланова друштва.1б
Посебно треба водити рачуна о клаузули тзв. забране конкуренције.!' Наиме, члан ортачког друштва не може бити запослен или бити прокуриста у било ком другом предузећу, или другом правном лицу, исте или сродне делатности или делатности која би могла бити конкурентна друштву чији је члан. Та забрана важи и за запослење до једне трећине радног времена у другом предузећу. У том погледу се члан ортачког друштва који је запослен у друштву не може користити правом које имају остали запослени у друштву!“ "Исти закон, члан 119, став 1.
Исти закон, члан 110. став 2. Исти закон, члан 112. Исти закон,Члан 119.
Исти закон, члан 92. став 1. Закон о радним односима, "Сл. гласник РС" број 55/96, члан 132.