Radno i socijalno pravo

158 РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО

новчаном казном од 1.000,00 до 10.000,00 динара казниће се послодавац са својством правног лица, а директор, односно друго одговорно лице новчаном казном од 300,00 до 1.000,00 динара. Предузетник ће се за исти прекршај казнити новчаном казном од 1.000,00 до 5.000,00 динара.

Други услов за остваривање права на новчану накнаду је да је запосленом престао радни однос обезбеђивањем права на отпремнину у смислу члана 34 Закона о радним односима.

Према тим одредбама, послодавац може запосленом за чијим је радом престала потреба, а коме није могло да се обезбеди ниједно од права из члана 26 Закона (рад код другог послодавца, преквалификација, односно доквалификација, новчана накнада у висини од 24 до 36 зарада запосленог), да откаже уговор о раду (престанак радног односа) под условом да му је претходно исплатио отпремнину (6 до 12 зарада запосленог - зависно од дужине стажа осигурања). С обзиром да је отпремнина једно од права запосленог за чијим је радом престала потреба, то нема сметњи да се запослени одрекне тог права и да послодавац запосленом откаже уговор о раду, а да се при том сматра да је отказ уговора о раду дат у складу са законом.

Наиме, према одредбама члана 34. Закона о радним односима, запослени за чијим је радом престала потреба, ако није могло да му се обезбеди ниједно од права из члана 26 Закона, има право на отпремнину у висини утврђеној законом, односно колективним уговором. Запослени може да се одрекне права на отпремнину на основу писане изјаве. Запосленом, који се писаним путем одрекао отпремнине, престаје радни однос (члан 108 став 1 тачка 9 Закона).

Међутим, без обзира што се одрекао права на отпрмнину, запослени, по престанку радног односа, има право да се пријави Републичком заводу за тржиште рада и оствари новчану накнаду зависно од стажа осигурања, као и право на пензијско и инвалидско осигурање за време исплате новчане накнаде, на основу члана 12 став 1 тачка 1 и став 5 Закона о запошљавању и остваривању права незапослених лица.

Према томе, и у случају када послодавац није донео програм технолошких, економских или организационих промена и када се запослени одрекао права на отпремнину, Завод за тржиште рада је дужан да својим решењем утврди право на новчану накнаду и пензијско и инвалидско осигурање.

2. Због стечаја, ликвидације, односно у свим другим случајевима престанка рада послодавца, у складу са законом

Законом о принудном поравнању, стечају и ликвидацији ("Службени лист СРЈ" бр. 84/89, 37/93 и 28/96) у члану 93 предвиђено је да даном отварања стечајног поступка престаје радни однос запослених код дужника. Према томе, услов за остваривање права на новчану накнаду је да неза-