Radno i socijalno pravo

Б. Чолић: Законска овлашћења директора и заштита права запослених 99

од стране органа управе, судова н други облици заштите

тражи извештаје, податке и обавештења о вршењу поверених послова инспекцијског надзора.

Због ефикасног вршења инспекцијских послова као посебно важних послова државне управе, предвиђено је да републички инспектор може извршити непосредан инспекцијски надзор у свим пословима и са свим овлашћењима које имају општински и градски органи, те органи аутономне покрајине, ако поверене послове не врше. То значи, да републички инспектор може да донесе решења којима ће одлучивати о питањима из оквира поверених инспекцијских послова. Ово за случај да их градски и општински органи не врше на ефикасан и благовремен начин. Ако инспектор оцени да је повредом прописа учињено кривично дело. привредни преступ, прекршај или повреда радне дужности, над чијом применом врши надзор. дужан је да без одлагања поднесе пријаву за учињено кривично дело или привредни преступ, захтев за покретање прекршајног поступка и захтев за утврђивање одговорности због повреде радне дужности. Орган или организација којој је поднет захтев за покретање прекршајног поступка, односно захтев за покретање поступка за утврђивање одговорности због повреде радне дужности, дужан је да о исходу поступка обавести инспектора.

Инспектор у границама овлашћења може: 1) наложити решењем извршење мера и радњи уз одређивање за то потребног рока; 2) изрећи мандатну казну, 3) поднети пријаву надлежном органу за учињено кривично дело или привредни преступ и поднети захтев за покретање прекршајног поступка, 4) издати привремена наређења односно забране у складу са законом, 5) донети мере обезбеђења у случају опасности за живот и здравље људи или за друге јавне интересе, 6) обавестити други орган ако постоје разлози за предузимање мера за које је тај орган надлежан, 7) покренути иницијативу код овлашћеног органа за обустављање од извршења односно за поништавање или укидање прописа или другог општег акта или организације која врши послове државне управе, односно за обустављање од извршења општег акта предузећа, установе и друге организације ако нису у складу са Уставом и законом, 8) предузимати друге мере и радње за које је законом или другим прописима овлашћен.

Инспектор у вршењу послова надзора сарађује са другим инспекторима,, правосудним органима, прекршајним органима и другим заинтересованим органима и организацијама. Инспектор је дужан да предузима и предлаже потребне превентивне мере и акције у циљу спречавања повреде закона и других прописа.