Radno i socijalno pravo
136 _M. Јевтић; Трипартитие консултације у савременим условима
| Престанком постојања Лиге народа и стварањем Организације oy ies ed нација су талашње методе деловања промењене и усаглашене са
им условима, док је МОР 3 задржала. трипартитни састав и овлашћења waite Уставом свих ових 80 година Већ прва конвенција усвојена на генералној конференцији је садржала одредбу да се изузеци у њеној примени могу чинити само после консултовања са организацијама послодавца и радника на које се иста односи Од почетка свог постојања МОР је истраживала начине укључивања организација послодаваца = радника у редован надзор над применом усвојених стандарда. већ на националном нивоу. Тако је 1932. године одлучено да извештаји о ратификацији конвенција садрже и изјаве које су достављене владама од организације послодаваца и радника, а тичу се примене конвенција у пракси.
Амандманом на Устав МОР, усвојеним на конференцији 1946. године је чланом 23. тачка 2. уведена обавеза сваке државе чланице да сва обавештења и извештаје који се достављају генералном директору у складу са обавезом из члана 19. и 22. Устава доставе и репрезентативним послодавачким и радничким организацијама. На овај начин је обезбеђено право тих организација да се упознају са свим информацијама и извештајима достављеним од владе њихових земаља Међународној организацији рада, а односе се на примену ратификованих конвенција и препорука као и на дејство нератификованих.
Тежећи да ојача трипартизам као елеменат проверен у пракси и посматран као основа за успешан рад МОР и развој међународног радног законодавства, усвојена је Конвенција бр. 144. и препорука бр. 152. у вези трипартитних консултација. Овом конвенцијом се предвиђа одржавање консултација за сваку меру предузету на националном нивоу у складу са међународним радним стандардима.
4
1944. године је у Филаделфији усвојсна Декларација у вези са сврхом и циљевима МОР-а и иста је унета у Устав МОР-а. Тиме су проширени циљеви организације. а потврђен значај њених метода заснованих на непрекидним и усклађеним међународним напорима. при чему представници радника и послодаваца имају једнак положај са представницима влада. па заједно са њима учествују у расправама и демократском одлучивању ради заједничке добробити.
У Конвенција о радним сатима - Ноџшг ог Мотк Сопуспиоп (Тадизпу) је под бројем 1. усвојена на
првом заседању 1919. године. а на снагу је ступила 13.6.1921 године.
+ Конвенција бр. 144. о трипартитним консултацијама - Tripartite Consulatiton (International | ађошг Згапдагд а) и препорука бр. 152. су усвојени на 61. заседању Генералне конференције. а конвенција ја ступила на снагу 16.5.1978. године. До краја 1999. г. исту је ратификовало 93 државе чланице МОР. док бивша СФРЈ није извршила ратификацију ове конвенције.