Radno i socijalno pravo
50 М Стојановић: Решавање статуса запослених код послодаваца који су претрпели штету услед ратних дејстава
Влада Републике Србије свесна свих последица које су наступиле y области запошљавања услед бомбардовања од стране НАТО снага на седници одржаној 9.06.1999. године у складу са "Економско-социјалним програмом запошљавања и обнове ратом оштећених предузећа" усвојила је "Оперативни програм мера за реализацију економско-социјалног програма запошљавања и обнове ратом оштећених предузећа" и предложила Народној Скупштини Републике Србије да донесе Закон о средствима солидарности за запослене који су привремено остали без посла услед ратних дејстава.
Народна скупштина Републике Србије на седници Другог ванредног заседања дана 15. јула 1999. године усвојила је Закон о средствима солидарности за запослене који су привремено остали без посла услед ратних дејстава. Закон је објављен у "Службеном гласнику“ РС бр. 33/99 a ступио је на снагу 17. јула 1999. године.
У даљем излагању у овом раду анализираћемо одредбе наведеног закона које регулишу флексибилне видове запошљавања за запослене који су привремено остали без посла услед ратних дејстава и решења "Оперативног програма мера за реализацију економско-социјалног програма запошљавања и обнове ратом оштећених предузећа" у складу са овим законом а затим ћемо анализирати реализацију истих у Групи "ЗАСТАВА".
П - ВИДОВИ РЕШАВАЊА СТАТУСА ЗАПОСЛЕНИХ КОЈИ СУ ПРИВРЕМЕНО ОСТАЛИ БЕЗ ПОСЛА УСЛЕД РАТНИХ ДЕЈСТАВА
Закон о средствима солидарности за запослене који су привремено остали без посла услед ратних дејстава садржи следеће видове (могућности) за решавање статуса запослених код послодаваца који су претрпели штету услед ратних дејстава:
1. Преузимање запослених (члан 16.-18. Закона)
Први вид решавања статуса запослених код послодаваца који су претрпели штету услед ратних дејстава је преузимање од стране другог послодавца. Преузимање запосленог од послодавца који је претрпео штету услед ратних дејстава врши се на основу споразума. Споразум закључују