Radno i socijalno pravo

Радно и социјално право

ОДГОВОР: Одредбом члана 101. став 1. тачка 3. и 4. Закона о раду је предвиђено да послодавац може запосленом да откаже угово о раду ако за то постоји оправдани разлог који се односи на радну способност запосленог, његово понашање и потребе послодавца, ако запослени својом кривицом учини повреду радне обавезе улврђене уговором о раду и ако не поштује радну дисциплину односно ако је његово понашање такво да не може да настави рад код послодавца. Поменуте одредбе говоре о отказу уговора о раду због повреде радних обавеза а ова и друге одредбе не говоре о покретању вођењу и окончању дисциплинског поступка већ само о отказу уговора о раду због одређених повреда радних обавеза које су утврђене уговором о раду и отказу уговора о раду због гепоштовања радне дисциплине. Послодавац може да прибави податке од стручних служби о поштовању радне гисциплине односно учињеној повреди радне обавезе од стране запосленог, а о толе стручне службе и по својој иницијативи могу обавестити послодавца. Такво прибављање података подразумева и узимање изјаве од стране запосленог. Цео тако спроведени поступак не представља вођење дисциплинског поступка у којем би после његовог окончања послодавац донео одлуку односно решење о отказу уговора о раду као дисциплинску меру.

7. ДА ЛИ СЕ МОЖЕ ПОЈЕДИНАЧНИМ КОЛЕКТИВНИМ УГОВОРОМ УТВРДИТИ ДУЖИ ГОДИШЊИ ОДМОР ОД 25 РАДНИХ ДАНА ЗА РАДНИКЕ ПРЕКО 25 ДО 30 ГОДИНА РАДНОГ СТАЖА2

ОДГОВОР: Одредбом члана 53. Закона о раду је предвиђено да за сваку календарску годину запослени има право на годишњи одмор у трајању утврђеном општим актом или уговором о раду а најмање 18 радних дана. Дужина годишњег одмора утврђује се зависно од дужине стажа осигурања, услова рада и других критеријума утврђених општим актом или уговором о раду. Према томе у складу са поменутом одредбом закона, појединачним колективним уговором може се утврдити дужи годишњи одмор 25 радних дана за раднике прехо 25 до 30 година радног стажа.

8. ДА ЛИ СЕ МОЖЕ ПОЈЕДИНАЧНИМ КОЛЕКТИВНИМ УГОВОРОМ ПРЕДВИДЕТИ ЗА ПЛАЋЕНО ОДСУСТВО ДА ТРАЈЕ ВИШЕ ОД ПЕТ ДАНА, НА ПРИМЕР СЕДАМ ДАНА КАО ДО САДА У ПОЈЕДИНАЧНОМ КОЛЕКТИВНОМ УГОВОРУ ШТО ЈЕ БИЛО ПРЕДВИЂЕНОг

ОДГОВОР: Према одредби члана 61. Закона о раду, запослени има право у току календарске године на одсуство са рада уз накнаду зараде (плаћено одсуство) највше до пет раднах дана у случају склапања брака, порођаја, теже болести или смрти члана уже городице, добровољног давања крви и у другим случајевима утврђеним општам актом или уговором о раду. При томе :е члановима уже породице сматрају брачни друг, деца, браћа, сестре, родмтељи, усвојиоци, стараоци и лица која живе у заједничком породичном домаћинству. Према изнетом плаћено одсуство не може се одредити у трајању дужем од пет радних дана, али се може уз испуњење услова из члана 61. Закона у току календарске године одредити више од једанпут када су испуњени услови из члана 61. Закона.

94