Radno i socijalno pravo
Др. Сенад Јашаревић: РАДНО ПРАВО ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
пређује сарадњу земаља чланица и Заједнице на пољу социјалне заштите). Битну улогу у области запошљавања има и „Европски социјални фонд“.
5. САДРЖИНА И НАЧИН ДОНОШЕЊА
Начин доношења европског радног права и његова садржина тесно су повезани. Са проширењем могућности доношења комунитарних аката – 00 правила једногласности, ка квалификованој већини, ширило се и поље деловања комунитарног права, како у персоналном, тако и територијалном погледу. Једногласносш држава чланица приликом доношења директива тражи се углавном код питања која би могла да имају далекосежније последице на економске, правне или социјалне системе земаља чланица. Ту спадају:
Ф социјална сигурност и социјална заштита запослених,
Ф заштита радника у случају раскида уговора о раду,
Ф представљање и заштита колективних интереса радника,
Ф услови запослења држављана трећих држава са пребивалиштем у
У
Ф финансијски доприноси за унапређење запошљавања и отварање
радних места.
Квалификованом већином могу се доносити директиве које се односе на: здравље и безбедност запослених, услове рада, информисање и консултовање, једнак третман на раду, интеграцију лица искључених са тржишта рада.“
То су, дакле, теме које могу бити уређене радним правом ЕУ. Од комунитарне надлежности изричито су изузете: плате, право на удруживање, праBO на штрајк и локаут (тач. 5. члана 137. Споразума о ЕЗ).
Иначе, у зависности од проблематике коју уређује, радно право ЕУ се може поделити на: индивидуално и колекшивно. Индивидуално радно право је знатно развијеније. Примера ради, један од најугледнијих стручњака за радно право ЕУ – Роџер Бленпен, излаже у оквиру „индивидуалног европског радног права“ следеће области:
1. слободно кретање радне снаге,
2. међународно приватно радно право,
Ф •Ф Ф + +
80 О надлежности ових тела видети чл. 130, 144 и 146. Споразума о ЕЗ и еуропојмовник, оп. цит, стр. 88.
#' Према чл. 137. и 251. Споразума о ЕЗ: Видети више: Е. 5гузсхстак, оп. цит, стр. 2; R. Blanpain, оп. цит, стр. 116.
32