Radno i socijalno pravo

Златибор 2006 Промене у радном и социјалном законодавству

Систем права и обавеза, на темељу наведених уставних социјално-економских начела, разрађен одговарајућим законским и другим општим актима.

Законом о раду из 2005. године уређена су права, обавезе и одговорности запослених и послодаваца у радном односу. Овим Законом регулисана су како индивидуална тако и колективна права.

Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености (2003), поред Закона о раду, најнепосредније се ослања на уставни принцип права на рад. Регулише област запошљавања, као начина остваривања права на рад, те права за случај незапослености као друштвену бригу поводом зајемченог права на рад. Безбедност и заштита здравља запослених регулисана је Законом о безбедности и здрављу на раду ( 2005). Посебна заштита инвалида предвиђена је не само Законом о раду, већ и Законом о радном оспособљавању и запошљавању инвалида (1996) и Законом о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом (2006). Заштита родитеља и новорођене деце предвиђена је Закон о финансијској подршци породица са децом (2005). Говори се о заштити у виду накнаде зараде за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада ради посебне неге детета.

Област социјалног осигурања је "покривена" са више законских аката. Најважнији су: Закон о здравственој заштити (2005); Закон о здравственом осигурању (2005); Закон о пензијском и инвалидском осигурању (2003); Закон о добровољним пензијским фондовима и пензијским плановима (2005); Закон о уплати доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за поједине категорије осигураника (2005).

Што се тиче основних колективних права радника, она такође имају свог упоришта у Уставу Србије. У чл. 44. зајемчена је слобода синдикалног организовања и деловања. У склопу синдикалног деловања подразумева се и колективно преговарање. Устав помиње колективне уговоре као акте у складу са којима се регулишу права и обавезе из радног односа. Навели смо напред, на пример, уставну одредбу по којој радни однос запосленог може престати против његове воље само у случајевима и на начин предвиђен законом и холективним уговором. Запослени имају право на штрајк, које није само за-

26