Radno i socijalno pravo

Параскева Михајловић, дипл. правник

ОДГОВОРИ НА ПИТАЊА ПОСТАВЉЕНА НА ИХ РЕДОВНОМ СТРУЧНОМ САВЕТОВАЊУ “ПРОМЕНЕ У РАДНОМ И СОЦИЈАЛНОМ ЗАКОНОДАВСТВУ"

Златибор, 4. до7. октобар 2006. године

1. Актима послодавца предвиђено је да запосленом може престати радни однос уколико се утврди да се на радном месту налази у алкохолисаном стању. Да ли је алко-тест довољан доказ да је запослени у алкохолисаном стању или је послодавац у обавези да уради анализу крви и урина како налаже Закон о безбедности саобраћаја на путевима и прописи заштите на раду:

Одговор:

Одредбама члана 179. тачка 3) Закона о раду прописано је да послодавац може запосленом да откаже уговор о раду ако за то постоји оправдани разлог који се односи на понашање запосленог - ако запослени не поштује радну дисциплину прописану актом послодавца, односно ако је његово понашање такво да не може да настави рад код послодавца.

Под непоштовањем радне дисциплине сматра се непоштовање утврђених правила на раду, а понашање запосленог треба да буде такво да постоје разлози због којих не може да настави рад код послодавца, на пример: ометање запослених да раде; туча, свађа, долазак на посао у пијаном стању; употреба алкохола на послу што је довело до пијанства и др.

Према томе, ако наступи неки од случајева непоштовања радне дисциплине, односно понашања запосленог послодавац не може запосленом да откаже уговор о раду, све док не донесе акт којим прописује правила понашања, које ако запослени прекрши, може да му откаже уговор о раду.

Послодавац у сваком конкретном случају утврђује да ли је дошло до повреде радне дисциплине, односно понашања запосленог и да ли су се стекли услови за давање отказа.

Утврђивање чињеница да је запослени прекршио правила понашања (на радном месту налази се у алкохолисаном стању) због којих не може да настави рад код послодавца, те да су се стекли услови да му се откаже уговор о раду, је веома важно

49