Radno i socijalno pravo

Др Предраг Јовановић: ПОРУКЕ СА САВЕТОВАЊА ЗЛАТИБОР 2006.

европских земаља и да у јавном сектору учини промене својствене модерним системима државне организације. Међутим, указујемо да су недовољно јасни критеријуми за опредељивање лица која нису јавни службеници (нпр. народни посланици чији је статус резултат изборног процеса) и носиоци правосудних функција који се бирају на те јавне функције на основу чл. 73. тачка 10. Устава.

Такође, указујемо на нерегулисан положај лица која врше јавну службу, односно послове државне управе у посебним околностима или по посебном правном основу (ветеринари, лекари, апотекари). Посебно се указује на потребу да се на квалитетан начин уреде радни односи у органима јединица локалне самоуправе, полазећи од чињенице да се у тим јединицама остварују односи од непосредног и заједничког интереса за грађане, као и од садржине послова који се у њима обављају.

Указује се да одредба из чл. 167. ст.1. тачка 2. Устава може довести у питање кредибилитет потврђених међународних уговора, па је препорука да се успостави превентивна оцена сагласности таквих уговора са Уставом.

(3) У вези са темом превенције и решавања радних спорова мирним путем издвајамо неколико закључака.

60

Сматрамо да државни органи, а нарочито надлежна министарства, треба да подстичу социјални дијалог подршком у оснивању и раду социјално-економских савета на свим нивоима, а посебно локалним. На то указују досадашњи позитивни резултати ових тела и слабија заступљеност локалних социјално-економских савета у појединим регионима.

Поводом потребе унапређивања мирног решавања радних спорова, подвлачимо: (а) да, имајући у виду велике материјалне и временске уштеде остварене досадашњом применом Закона о миром решавању радних спорова, тзв. алтернативним поступцима у решавању тих спорова треба дати предност у односу на судско решавање (због оптерећености судова, високих трошкова и спорости судске процедуре); (6) да би Републичка агенција за мирно решавање радних спорова требало да добије статус јавне службе, како би се обезбедила њена независност од државе, пуна неутралност и већа оперативност у раду. Полазећи од потребе увођења специјализованих радних судова, наводимо, према бројним упоредним искуствима, да такво судство може да постигне знатно брже и квалитетније решавање радних спорова. У том циљу, у саставу судских већа за радне спорове требало би да буду заступљени представници запослених и послодаваца.