Radno i socijalno pravo

Проф. др Зорица Мршевић, Пракса заштитника грађана у остваривању и заштити социјалних права, Радно и социјално право, стр. 1-20, ХТУ (2/2010) !

приватном и власништву државе. Мобинг истичу подједнако жене и мушкарци. Указивање на мобинг у органима државне управе у 2-3 случаја. У овим органима више се указује на дискриминацију по политичкој припадности, синдикалној припадности или на одсуство уживања под једнаким условима свих права у области рада.

Заштитник грађана је указивао да послодавци, чак и држава, често користе велику понуду радне снаге да би запослене уцењивали, намећући им противзаконите услове рада. Истовремено, правни механизми заштите радника – судови пре свих, преоптерећени су и зато недовољно ефикасни. Приватизација у многим случајевима за последицу има вишкове радне снаге за које се тешко, или никако, налазе решења. Злостављање је онда један од начина да се они просто одстране, деморалишу и престану да „сметају“.

Послодавци морају прилагођавати број и структуру запослених променама на тржишту и успеху свог пословања и имају право да то раде. Немају права да при том малтретирају запослене, прете им, уцењују их, принуђују их да раде у небезбедним условима, без слободних дана и без гарантованог осмочасовног радног времена и сл. Отпуштања не смеју да буду последица хира неодговорних послодаваца, крајњи чин мобинга, финале злостављања а сведоци смо да често јесу.

Поводом распрострањених штрајкова и протеста радника, Заштитник грађана Саша Јанковић је саопштио: Односи између послодаваца и радника прецизирају се међусобним уговорима, али држава у том односу штити елементарну правичност и гарантује социјалну и здравствену сигурност и дужна је да ту своју обавезу испуни. Послодавци који не уплаћују доприносе за обавезно пензијско и здравствено осигурање најдиректније крше закон и обавеза је надлежних државних органа, а не радника, да такве појаве откривају и санкционишу. Посебно је неправично и недопустиво када се приватне империје и менаџерске каријере граде на закидању обавезних здравствених и социјалних фондова и туђем бесплатном раду. Не сме бити „заштићених“, којима држава толерише избегавање обавеза према јавним фондовима, поготово док се другима изричу казне за много мање пореске прекршаје. Заштитник грађана је указао да је охрабрен сарадњом са Инспекцијом рада при Министарству рада и социјалне политике, која је ефикасно спровела надзор појединих послодаваца чији радници штрајкују и најавила хитно предузимање свих законских мера у надлежности инспекције.»

5 четвртак, 28. јануар 2010. 16:55