Radno i socijalno pravo

Дејан Костић, Мирослав Радуловић, Право на штрајк у законодавству БиХ, Радно и социјално право, cmp. 263-272, XVI (1/2012)

саобраћаја, јавни радио-телевизијски сервис, поштански саобраћај, комуналне делатности, заштита од пожара, здравствена и ветеринарска заштита, друштвена брига о деци и социјална заштита. Штрајк у овим делатностима се обавезно најављује минимум 10 дана пре почетка и неопходно је испуњење минимума процеса рада. Минимум процеса рада утврђује послодавац са обавезом тражења мишљења синдиката или савета радника, односно овлашћеног представника радника. Радници који су дужни да раде за време штрајка ради обезбеђења минимума процеса рада, одређују директор и штрајкачки одбор најкасније пет дана пре почетка штрајка. Иако је Закон о штрајку Републике Српска доста новији и садрже нека савременија решења у поређењу за Законом Србије, ни он није остао имун на давање превеликог овлашћења послодавцу приликом одређивања минимума процеса рада. Свакако треба размислити о изменама Закона којима би одређивање минимума процеса рада било препуштено договору послодавца и запослених (колективни уговор или споразум) или евентуално независном експерту ван предузећа.

3. Право на штрајк у законодавству Федерације Босне и Херцеговине

Закон о штрајку Федерације Босне и Херцеговине“ уређује право запослених на штрајк, право синдиката да позове на штрајк, право послодавца да искључи запосленика са рада и друга питања у вези са штрајком. Запослени слободно одлучује о свом учешћу у штрајку. Организирање и учествовање у штрајку организованом у складу са одредбама закона, колективног уговора и правилима синдиката о штрајку, не представља повреду уговора о раду. Штрајк се најављује послодавцу у писменој форми, најкасније десет дана пре почетка штрајка. У писменој најави наводе се разлози за штрајк, мјесто, дан и време почетка штрајка. Истовремено, организатор штрајка је дужан да о времену и месту одржавања штрајка обавести министарство унутрашњих послова.

На предлог послодавца, синдикат и послодавац споразумно утврђују послове који се не могу прекидати за време штрајка. Споразум садржи, нарочито, одредбе о пословима и броју запослених који су дужни да раде за време штрајка или искључења са рада ради осигурања минимума процеса рада, осигурања неопходних услова живота и рада становништва, односно рада других правних лица, као и ради осигурања имовине и спречавања угрожавања живота и личне сигурности или

4 Службене новине Федерације БиХ, број 14/00

267