Ratnik

45 _ ______ЕАОвОаг РНЖжЕ_- ________

построја на фотографијама показују се, оцртавају се сенком коју образује насип или одкоп — ров. Стога насипе треба израђивати што је могуће блажије и са неправилним нагибима; одкопе и саобраћајнице треба по целој дужини покрити. Ово последње нарочито се односи на саобраћајнице које воде у важне построје, ксје треба покрити за дужину не мању од 200 корака рачунајући од тог важног построја. О месту где се налази овај построј за фланкирање може се ценити и по правцу препречних срестава. Стога дуж ових препречних срестава треба израђивати лажне маске, које ће озго бити приметне, а које ће у ствари бити довољно удаљене од правог објекта. Треба приметити да различнви објекти, добро маскирани озго, често се ипак открију по фотографијама, по стазама, које постају кретањем људи по површини земље ка дотичном објекту. Да би се ватра фланкирајућих построја могла до краја да искористи, треба их тако распоређивати, да их нападач при јуришу не може заузети пре оних објеката, ка којима они приступе фланкирају. У том циљу првенствено их треба распоређивати позади линије окопа. Каткад је могућан распоред и испред линије окопа, но с тим да нападачу прилази ка њима буду запречени добрим препрекама и стављени под најјачу унакрсну ватру.

Правац фланкирања треба да буде тако изабран, да јачина дејства ватре буде могућно највећа; т. ј. да на целокупном појасу буде што мање небрањених простора за нападача, где би се он могао заклонити и прикупљати. Због особито јаког дејства фланкирајуће ватре, треба све предузети да се нападач што је могуће дуже задржи под том ватром, због чега сеи распоред построја за фланковање треба да саобрази са распоредом вештачких препрека, па и при одређивању положаја за одбрану треба једновремено обележавати вештачке препреке и построје за фланковање. Обзиром на потребу, да се фланкирајући построји сачувају у целости до момента јуриша, и могућности случајних погодака зрна великих калибара, — треба обратити нарочиту пажњу на јачину ових построја за фланковање. Према. њиховој конструкцији и разликујемо две врсте построја:

1) Построји, из којих се митраљезом гађа са места на коме је митраљез склоњен и за време артиљеријског дејства нападачева, т. |. кад построј служи и за склониште и за дејство;

2) Построји, код којих је склониште, где ће се склонити митраљез и послуга за време артиљеријског дејства нападачева, одвојено од места где ће се митраљез извући за дејство, а које је обично осигурано само од шрапнела и парчади зрна, или је чак и откривено.

Построји прве врсте имају велико преимућство у томе,