Ratnik
ПРИЛОГ ЗА ФОРТИФИКАЦИЈУ 57
У погледу фортификацијског уређења, сама улога ових тачака указује да оне морају имати затворену линију одбране, са јаким и добро уређеним вештачким препрекама, са сигурним склоништима у којима ће се моћи сместити цела посада, јер због малог броја посаде губијци би били веома осетљиви за одбрану тачке. Овакво уређење даје отпорној тачки потребну јој самосталност.
Као сваки фортификацијски објекат и отпорне тачке испунизе свој задатак само у том случају, ако их за време артиљеријског дејства осматрач не може видети. Зато је веома потребно, да места отпорних тачака непријатељу не буду позната, јер тада неће имати могућности да размисли и предузме потребне мере, да им ослаби штетни утицај на своје операције.
Из напред реченог јасно је, да се отпорне тачке не могу налазити у самој првој линији окопа, већ позади ње и тамо, где се жели да заустави нападачево надирање у дубину, т.ј. у близини друге линије, а нормално између друге и треће. Потреба за отпорвим тачкама важна је и по томе, што, на случај одступања, оне спречавају да противник пробивши прву линију не уђе ва леђима браниоца и у другу и даље. Јер су оне такве тачке, које нападач може заузети само после удара прса у прса.
Као отпорне тачке могу послужити разви месни предмети (шуме, баште, дворишта, мајури, замци и т.д.), удешени за одбрану по напред изложеним начелима.
Стварање отпорних тачака добија се комбиновањем окопа и саобраћајница погодним распоредом, ради узајамног потпомагања, одбране вештачких препрека и стављања под ватру суседних делова положаја. Склоништа за посаду отпорних тачака треба распоредити унутра у самом кругу који захвата ова тачка; но, ако је обухват могућан само са три стране, склоништа се могу поставити на задњој страни (гркљанској). Величина простора који обухвата отпорна тачка, зависи од величине посаде (посада је обично од 1 вода до ! чете). У зависности од овог мења се више или мање сложеност општег уређења отпорне тачке.
Најпростија отпорна тачка јесте полукружни или кружни окоп, окружен са три или све четири стране вештачким препрекама и снабдевен склоништима за посаду.
Сложеније отпорне тачке могу имати и неколико линија одбранбених, специјалне построје за фланковање и т. д.
Отпорни центри
При расматрању основних начела за уређење положаја утврђено је, да отпорни центри морају представљати такве