Ratnik, Apr 01, 1921, page 66

ПРИЛОГ ЗА ФОРТИФИКАЦИЈУ 6!

вањем прве линије, при чему главну пажњу треба обратити препречним средствима, фланкирању и саобраћајницама.

После израде склоништа, ма то било само за приправнпа одељења, може се приступити уређењу отпорних тачака позади друге линије и изради треће линије. На овај начич увек треба се старати, да се што пре створи дубина положаја.

У опште узев, такву постепеност у изради треба имати и при уређењу другог појаса бојног положаја, мада овде брзина уређења П. линије нема тако великог значаја, и, пошто се она обележи на земљишту, првенствено се подижу склоништа за приправна одељења.

Резгрвни положаји, који се налазе на одстојању 30 до 40 калометара од последњег бојног псјаса, немају потребе за сличну организацију радова, и, ако нема изгледа да ће бити ускоро поседнути трупама, треба извршити само такке радове чије ће извођење бити тешко за војску. У такве радове спадају: расчишћанање земљишта обзиром на видокруг и ватрено дејство, извођење фланкирајућих построја, уређење вештачких препрека (но без намештања жице), израда склоништа и радови на уређењу саобраћаја у опште (путеви, мостови и Т.Д.)

Што се тиче оних построја, које лако и брзо могу да израде саме трупе (окопи, саобраћајнице и т.д.), њих треба само обележити на земљишту — кољем и дубљом трасом, а сем тога спремити материјал, који ће можда требати за њихову израду.

Превели и допунили

де 2. Лт,