Ratnik

__СРПСКА ВОЈНО ЖЕЛЕЗНИЧКА ШКОЛА _ 113

спекције. Овој управи школе, у наставном погледу, беху намењене следеће дужности:

1. Да израђује програме рада из свију предмета и за сваки курс, који се у школи отвори;

2. Ди ради распореде занимања по појединим курсевима за сваких 15 дана у месецу и исте подноси на одобрење шефу Железничке Инспекције Врховне Команде;

3. Да предлаже наставнике за поједине предмете, да прати њихов рад и о томе подноси извештај, и

4. Да води сталну бригу о настави у школи и о напретку у њој, па да чини нужне представке за све што тога ради треба предузимати.

Снабдевање ове школе канцеларијским материјалом и потребама, столовима, клупама, и тд, — примила је на себе Дирекција Српских Државних Железница.

По замисли надлежних органа Врховне Команде, рад у војно железничкој школи требало је у самом почетку до максимума развити, па је стога решењем Начелника Штаба Врховне Команде ОСбБр. 5192 наређено, да се за обуку у једном великом саобраћајном шечају позову: а) приправници Дирекције Српских Државних Железница који немају ни један положени испит, 6) тридесет и шест војних железничко-телеграфских приправника о којима је било речи под бр. 6. в) до двадесет поштанско-телеграфских приправника са Крфа, г) известан број ђака из ђачког батаљона у Бизерти, а за спремање нижег саобраћајног особља (возовође, кондуктере, манипуланте, кочничаре и скретничаре) до 60 подофицира, каплара и редова, који се повлаче из оперативне војске; затим известан број ограннчено способних инвалида и најзад извесан број наших поданика из грађанства који нису употребљени за војничку службу. Машински курс, за спрему будућих машиновођа и ложача, имао је бити такође великих размера, јер је наређено да се на тај курс позову: а) сви војници Железничке Команде, који су по занимању бравари и машиншлосери, а при том радили на стабилним машинама; 6) известан број војника из оперативне војске, а који су бравари или су радили на стабилним машинама; в) петнаест младића са машинског курса железничке школе у Туру (Француска); г) известан број бравара и ложача Дирекције Државних Железница и најзад д) известан број наших поданика из грађанства, који нису употребљени у војсци.

На основу оваквих погледа на организацију војно-железничке школе и рад у њој, она је у самом њеном постанку требала бити развијена у четири течаја и то:

а) Телеграфски курс, за спрему железничких телеграфи-

РАТНИК, СВ. 1Х. 1921, 8