Ratnik
РАЗЛИЧНОСТИ_ 17
сила једне флоте једна снажна зрачна сила, која има најмање исти број авиона као непријатељ. :
Ако је ово исправно, онда је логична последица овога, да ће непријатељ — ако ми њему дозволимо да ојача његову флоту са зрачним силама, рецимо трипут јачом од наше — са једном трећином његових авиона уништити нашу зрачну силу, те онда постати господар зрака, а ми нећемо више имати еквивалентна зрачна средства против две трећине његових осталих авиона.
Из овога произлази да ће држава која, доследно овоме, место за градњу бојних бродова инвестира свој новац за градњу „носилаца авиона“, имати јачу силу на мору од државе која гради много бојних бродова и само мало носилаца авиона.
Прихватити противно мњење значи ништа друго него признати, да индустрија и способност Америке није у. стању да продуцира авионе, торпеде и бомбе, који би били у стању да подвостуче резултате који су већ достигнути или да надмаши те резултате.
Ако се посматра непрестано усавршавање ових средстава на страни, јасно је, да би ова тврдња била опасна.
Стгарно признање да једна флота није у стању да оперише без носилаца авиона, на којима има барем толико авиона колико их има непријатељ, хоће да каже, да је модерни носилац авиона брод који има већу офанзивну снагу од већ готових бојних бродова или од оних који су у конструкцији, јер овај може ефикасно да се нападне одозго, где бојни бродови немају него слаби оклоп, те онда испод линије воде, где ниједан оклоп или унутрашња конструкција (сотраштетаћоп) не може да издржи експлозивну снагу торпеда, који може да се створи и може да се лансира са стране авиона; осим тога, ови бродови немају никакву могућност одбране против бомби са загушљивим гасом.
Обичан аргуменат, да ће се исто тако, као што је пронађен дестројер против торпиљера, наћи и средство против напада из зрака, не скреће довољно пажње на факат, да способност већега (те конзеквентно бржега и моћнијега) брода површине, који може да стигне мањега, не вреди у ваздуху, где се борба не врши у једној висини и у једној равној црти, јер је мања ваздухопловна јединица овде ефикаснија. То ће да каже, да ништа не вреди градња великих и снажних авиона, јер већа брзина и већа способност у уздизању мањега авиона омогућује овоме да навали са најповољније стране на незграпни и спорији већи авион.
Дестројер никако не би могао да отера с мора. мали