Ratnik, Dec 01, 1921, page 109
– — РАЗЛИЧНОСТИ 107
се мећу изнутра у зид. При томе се руше зидови дебљине до 750 м. по сл 3,4,5,6и 11; а преко 1'50 м. дебљине руше се по сл. 10. Пуњења се могу метути и слободно у унутрашњости тежине од 20—100 килограма у једнаким размацима. За оваква пуњења примењује се образац:
беј Му“, 5,
ЏО = спољни обим зграде у метрима.
МУ = средња дебљина зидова.
3. Ојачане зграде руше се по сл. 8, 9 и 10. Пуњења се постављају слободно унутра. Израчунавају се по обрасцу
[=И' 12. 6.
Значење као и напред.
4. Да рушење пушева у планинама, усеку, насипа као и при изради истих, пуњења се израчунавају по ранијем обрасцу за збивена пуњења. Ако се жели да се велике количине земље и у великом обиму разруше, употребиће се тупоугли левци, јер они најбоље дејстзују. Даљина пуњења А, од површине спољне сме се скратити изузетно до >/; М.
5. У смрзнутшој земљи. Барутна пуњења јако дејствују. За тај циљ најбоље је бушити рупе са усијаним бушарима на растојању 3—5 метара у замрзнут слој, али не скроз. Са у, кгр. барута добијају се рупе, које се могу наново бушити. При овоме раду треба пазити, да не остане запаљен комад спорогорећег штапина.
Примедба. — Ово ће важити и важи и као наш пропис. С обзиром на околности, да ће се барут за рушење иу будућим ратовима употребљавати, пружа се и овај чланак у циљу популације инж. знања.
Читаоци сами могу решавати својевољно постављене задатке.
Инж. мајор,
Мих,. Р. Алић.
ТУБЕРКУЛОЗА У НАШОЈ ВОЈСЦИ.
Туберкулоза је у нашем народу веома распрострањена, тако да се справом може назвати: „народна болест.“
Према статистичким податцима од 1895. до 1908. год. морталитет од туберкулозе у Србији износио је: 2'54 годишње на 1000 становника, — или 10.61%, од опште смртности.
Како се војска рекрутује од свих слојева нашег народа,