Ratnik, Feb 01, 1922, page 22
16 РАТНИК
изведе масивне концентрације моћне ватре, отворене изненада, без претходне реглаже, на све тачно одређене објекте.
„Дејства рушења осигурана су само ако гађање може да буде регулисано и контролисано.
„Потпуно рушење одбранбених органа практично је ненеостварљиво“. Овим је указано на праву вредност рушећег дејства артиљерије и на то да оно захтева увек довољно материјала и много времена, што опет искључује ефект изненађења.
Изненађење не руши непријатељеве објекте, али оно руши његов морал, што најбрже води победи. Ово опет захтева да и ватра буде изненадна и без дуге реглаже која рано и јасно открива шта се хоће.
Полажући и сувише искључиво на моћ артиљеријског дејства и његову. рушећу снагу, завемаривало се у знатној мери изненађење и велике користи које оно даје.
Од артиљерије се тражило све више, тако да се најзад хтело да она осваја утврђене положаје, а пешадија да их заузима и поседа. Реакција, која је морала наступити, одвела је у другу крајност и резултат је био, да неки велики и скупоцени напади нису успели због сувише дуге артиљеријске припреме, а неки опет зато што је она била и сувише крака.
И најзад, после дуже еволуције борбене тактике, доведена су у сагласност ова два битна услова за успех, моћност дејства, односно надмоћност средстава и изненађење, и ако су на први поглед изгледали тако супротни.
Кад год су они правилно комбинованн и стављени у дејство, падали су и најтврђи фронтови или бар њихове прве линије.
Правило истиче ова два услова успеха, као и могућности артиљеријске снаге.
Њихова практична примена захтева подробну и брижљиву студију. При томе треба имати у виду, да ће рововска војна и у будуће имати карактер случајности и неизбежне потребе и да не смемо увек рачунати на онај луксуз у броју цеви и огромним количинама муниције.
Због тога рововску војну треба засебно и проучавати, као што је то и правило учинило, а наставу поглавито оријевтисати у смислу проучавања покретне војне, где ћемо имати наизменично да се боримо на сасвим слободном земљишту и на више или мање утврђеним положајима, и чији борбени поступци треба да буду поглавито прости смели и брзи,
Даље, правило вели:
„Задатци који припадају артиљерији деле се у ове главне категорије: Е