Ratnik, Jan 01, 1923, page 58
52 РАТНИК
рају, увек рачунати, да ће тиме одати своју позицију непријатељу. Из овог разлога мораће бродови на мору што мање и што краће депеширати. Како је пак за решавање становитих стратегијских проблема међусобна кореспонденција на мору неопходно потребна, произлазе из ових чињеница цели низови тешких проблема за обавештајну службу, који се морају решити и од чијег правилног решења зависи успех дотичног подузећа.
Битка код Јутланда настала ј> употребом оваких радиостаница. Енглески адмиралитет, који је од конфидената био обавештен о накањеном излазу немачке флоте, био је помоћу таких радиостаница већ 30. маја после подне упућен о кретањима немачке флоте.
Помоћу радиостаница за одређивање смера пронашла је антанта често немачке подморнице и поништила их. Из извештаја немачких команданата подморница развиделс се да су некоје подморнице, још пре него су добиле одговор од властите радиостанице из антантине кореспонденције, могле развидети, да су помоћу радиостаница за одређивање смера откривене.
Пригодом операција на мору дешава се, да је '"командант принуђен да диспозиције, које су већ у проведби, промени или операцију уопће прекине. У том случају мораће сви одреди, који засебно наступају, бити обавештени И зко ово, на први поглед, изгледа веома једноставно, ипак је проведба тога за обавештајну службу тешка, пошто је за команданта оваке операције од велике важности да код састављања својих диспозиција има сигурност, да су сви одреди његове заповести примили и разумели, јер би у противном случају могла за поједине одреде наступити катастрофа. Ако наиме све деташиране јединице добивена наређења радиографски потврде, може непријатељ из кореспонденције разабрати и провидети целу диспозицију. Узев у обзир своједобан положај и њине околности, мораће се тај проблем са особитом пажњом решити.
Пригодом једног нападаја немачких сила на Фински
заљев на 6. 9. 1914. постојала је могућност, да 4 немачка ескадра пресече пут и поништи два руска крсташа типа Бајан, који су били опажени од немачких крстарица на улазу у Фински заљев и возили према југу. Командант немачке ескадре — на броду „МУ ејзђасћ“ (Вителсбах) дао је радиотелеграфски заповеди на све своје бродове, позивајући сваки брод засебно. Руски крсташи опазили су на великој радиокореспонденцији долаз и брсј Немаца и могли су благовремено узмакнути.
Пригодом поморских операција, а нарочито код покузећа са авиона, има време често одлучујући уплив, Узбурдано море, тмурно време, магла и киша могу запречити нај-