Ratnik, Jan 01, 1923, page 72

66 . РАВНИ

једноставне апарате, те су биле до почетка светског рата готово искључиво на целом свету употребљаване.

За време телеграфирања проузрокује се у антени електрично титрање т. ј. антена се пуни у врло кратким интервалима (1/100000 секунде) наизменично позитивном и негативном струјом. Код пригушених таласа смањује се енергија од титраја до титраја, дочим је енергија у антени код радиостаница са непригушеним таласима увек иста. Ово титрање антене преноси се са антене на околишни медиум (етер) а овај га преноси на ентене примајућих станица и апарата.

Показало се, да станице са пригушеним таласима лакше сметају туђу кореспонденцију, него оне станице које раде са непригушеним таласима.

Н. пр.: станица, која је удешена да прима таласе од

600 м. неће чути станицу која даје са слабо пригушеним

таласима од 580 м., и овају дакле неће ни сметати. Иста

станица са таласима, удешена на 600 м. чути ће станицу која даје са 580 м. јако пригушеним таласима и ова ће је моћи сметати.

Из наведених разлога препоручује се употреба радиостанице са слабо пригушеним односно непригушеним таласима тим више, што се само са непригушеним таласима може употребљавати, на једноставан начин, и радиотелефонија.

Станица са непригушеним таласима могу бити трију система :

а) са, Паулсеновим електричним луком, 6) са машинама са високом фреквенцом, в) са катодним лампама.

Код Паулсеновог система проузрокује се титрање антене помоћу електричног лука.

Машине са високом фреквенцом дају непосредно висок број измена титраја, који је потребан за радиотелеграфске сврхе. Машине се могу из техничких разлога конструисати само за велике радиостанице.

Катодне лампе су стаклене цеви, где се у вакууму налазе три електроде, од којих се једна бело усија. Помоћу оваких цеви можемо произвађати титрање антене на једноставан и економичан начин. Овај уређај веома је прикладан за мање станице.

Радиостанице, које се употребљавају за ратне сврхе, морају бити нарочито за то удешене и разликују се од станица за комерцијалну службу. Војне радиостанице морају бити заштићене прошив напада непријашељских авиона и имати резервне уређаје. Радиостанице за комерцијалне сврхе раде поглавито са једном таласном дужином, дочим радиостанице, које служе у војне сврхе, морају имати могућност да дужину шаласа према околностима брзо : сигурно мењају. Слично вреди и за радиостанице на бродовима. На ратним бро-