Seljačke radne zadruge i njihova uloga u poljoprivrednoj proizvodnji : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu

15

задругу. У случају иступања или искључења из задруте некога члана задруге враћа му се његова земља коју је унео у истој површини и истог квалитета, али се при томе не могу цепати задружни блокови земље. За потребе личног газдинства свако задружно домаћинствб задржава окућницу до 1 хектара, на којој може гајити онолико производне крупне и ситне стоке, живине и пчела, колико може да исхрани са личног газдинства и храном добивеном на зарађене радне дане од задруге. Основа материјалног живота чланова задруге јесте њкхов рад на задружном газдинству. А лично газдинство са окућницом служи му да подмири свакодневне потребе исхране; да у свом дворишту у свакб доба има поарћа, воћа, јаја, млека; да може утовити свињу ради масти, држати живину, пчеле, итд.

Чланом задруге сматра се сваки мушки и женски члан сваког задружног домаћинства који је навршио 16 година живота.

Управљање задругом спроведено је на потпуно д'емократски начин. Руководећи органи задруге су скупштина чланова задруге, упраени и контролни одбор.

Скупштина је највиши орган задруге и састаје се кад год за то има потребе. Она руководи свим пословима задруге и пуноважно решава ако је присутна половина од свих чланова задруге, а одлуке се доносе већином гласова присутних задругара. Ако се решава о важним стварима, као што је измена правила, престанак рада или стечај задруге или искључење чланова из задруге, потребна је присутност од најмање две трећине задругара.

Сви послови у задруги обављају се личним радом чланова задруге. У најам се могу узимати само стручна лица, као што су агрономи, занатлије, техничари « друга лица.

Основа за плаћање рада у сељачкој радној задрузи јесте количина и каквоћа извршеног рада. Према томе колико ко уради и како уради тако бива и плаћен. Зато се као мерило за оцену рада узима раднн дан за