Sistem trgovačkog knjigovodstva

48

4 је у ком рачуну мање одобрено или задужено, нето што треба, разлика ће се накнадно а у правцу већ означеног рачунског односа додати. Напротив ако је ком рачуну више одобрено или задужено, него што треба, разлика ће се у противном правцу већ означеног рачун. односа књижити а то ће рећи одузета.

Код тетничкигтрешака рач. односи правилно су означени, но пили су неправилно спроведени у Гл. Књ. пили им је вредност погрешно исписана; н. пр. Један рачун ваља по правилној белешци у Дневншку да се гадужи. Књиговођа шревиди пи испише своту на десну страну рачуна, место на леву, плш:

Вредност једног рачунског односа назначена је дин, 1495:—, а књиговођа нехотице претури бројке, па псшшше 1945 или 1459 пли другчије још.

Код таких грешака препоручити је опет еторнирање као најчистији п најразговетнији посао. Није ли то пак могуће, што се дешава н. пр. при закључку рачуна и т. д.; тада је најпростије, да ту грешку мастилом и пером превучемо п изнад пли испод ње пепишемо ону своту која треба да дође.

аАлш то превлачење мора тако да се учини, да је првобитна (шревучена) свота јопт јасна по читка, п несме бити замрчена.

Ни пошто није дозвољено радпрање (гребање) погрешне суме ножићем или гумом, или исправљање (кориговање) појединих бројака, или најзад уништење погрешно исписаних бројака кемичким препаратима (,водицом“). Од таковог иеправљања учињених грешака нека се чува сваки, ко књиге води, јер би то ишло само на терет вероватности п докавне силе свију његових књига пред законом.