Slovo o Lapovu
Данијела Вулићевић
ЦРВЕНКАПА И ЈА
Надица Милетић
ЦРВЕНКАПА и Ја
Радни листови за децу
од 5 до 7 година
ДЕЧЈИ КУТАК
„Црвенкапа и ја" је прва публикација за децу коју је објавила лаповачка библиотека. Изашла је из штампе 2019. у тиражу од 300 примерака. Аутор илустарције на корици је Душан Гојковић.
Аутор Надица Милетић је рођена 1968. у Крагујевцу. Завршила је студије за наставника разредне наставе, васпитача предшколског васпитања и образовања, струковног васпитача и специјалног струковног васпитача за драмско васпитање. Запослена је у Установи за децу предшко-
Данијела Вулићевић
АВАНТУРЕ У ШУМСКОЈ ШКОЛИ
Чачанска „Пчелица“ је објавила 2019. роман за децу Бојана Љубеновића „Авантуре у шумској школи“, обогаћен одличним илустрацијама Марине Веселиновић.
Бојан Љубеновић је рођен 1972. године у Београду. Члан је Удружења књижевника Србије. Аутор је више књига сатиричних афоризама, прича и романа. Уредник је рубрике „Тако рећи незванично“ у „Вечерњим новостима“. Добитник је бројних књижевних награда, а дела су му превођена на неколико језика. Објавио је књиге за децу: Поџепани сунџобран, Смејалице, Уки, мали 4рдбалер, Луна, мала тенитрка а др.
Књига „Авантуре у шумској школи“ имају перанију која је истовремено једноставна и узоудљива, што је предуслов да књижевно дело држи дечју пажњу. Фонт у књизи је крупан и све то, у спрези са невероватним илустрацијама, чини књигу правом посластицом за малишане млађег основношколског узраста. Шумска школа је необична јер њу похађају животиње. Оне су главни ликови Љубеновићеве књиге. Дивна је Храстова шланина, лепи су шумски предели, а животиње живахне, веселе и распричане. Аутор је пажљиво одабравши имена ликова, истичући њи-
10
Аског узраста „Наша младост“ у Лапову.
Као врстан васпитач ове радне листове је написала тако да прате сензомоторни, сазнајни и социјално-емоционални развој деце, као и развој говора. Публикација је у служби дечјих интересовања и поспешује процес формирања способности разумевања себе, других и околине.
Радним листовима су обухваћени: свест о себи и „ја“, породично стабло, омиљена играчка, емоције (љубав, срећа, страх и туга), дечје обавезе, вртић, жива и нежива природа, домаће и дивље животиње, кућни Љубимци, птице, биљке, воће и поврће, здрава храна, екологија, празници (Нова година, Божић, Ускрс, Дан жена, Свети Сава и рођендани), путовања, превозна средства, саобраћај, дан и ноћ, мерење времена, сличности и разлике, величине, десно и лево, праве и криве линије, геометријски облици, спајање парова, мерење дужине, тежине и запремине, појам броја (од 1 до 10). Пред малишанима су задаци које могу да реше: заокруживањем, спајањем линијама, цртањем и бојењем.
Сигурна сам да ће ова публикација причинити радост деци, родитељима, васпитачима, библиотекарима и онима који схватају значај предшколског образовања и васпитања.
хове важне особине и уз помоћ алегорије, учинио да се деца поистовете са главним јунацима и увиде јасну паралелу између догађаја у шумској школи и својих шкоАских авантура. ћоубеновић је на топао, духовит и маштовит начих пласирао деци важне поуке о култури и бонтону, лепоти и њеној супротности, величајући слогу, толеранцију, храброст и другарство (углавном кроз мудре речи учитељице сове Мудрице и Директора школе орла Граора).
ига „Авантуре у шумској школи“ добила је другу Награду „доситејево перо“ ове године у категорији за млађи узраст. Жири за ову награду чине деца и то је највеће признање, а и препорука за књигу.
ВУ
У ШУМСКОЈ ШКОЛИ -