Slovo o Lapovu, Mar 01, 2021, page 23
ХУМАНИТАРНИ РАД
Протонамесник Горан Живковић
ХУМАНИТАРНА ГРАДЊА КУЋЕ ВААДИМИРУ КОЈАНИЋУ
Са благословом епископа шумадијског Господина Јована протонамесник Горан Живковић, парох четврте лаповачке парохије, обратио се јавности у емисији „Ово је Србија“ на РТС-у, а поводом хуманитарне акције помоћи свом парохијану Владимиру Којанићу.
Наиме, он живи са оцем Зораном у веома тешким условима у лименом контејнеру, који им је поклонила лаповачка општина, поред трошне и старе куће у којој је становао до пре неколико година.
Владимиру су лекари прогнозирали да ће остати непокретан до своје петнаесте године, а основну школу није завршио због честих епилептичних – напада. Међутим, упорним радом, упркос болести, он је завршио прво ОШ „Свети Сава" у Баточини, а затим и ЕГШ „Никола Тесла" у Јагодини. Владимир се уједно посветио читању књига те је, као редовни посетилац библиотеке, са својих 30 година стекао јако лепо познавање историје и етнологије.
Тако је био и коаутор две књиге, „Етнолошки зборник" и „Зборник радова црквишта и манастира средњег века", а написао је и дивну књигу „Приче о братској љубави два народа“ која је посвећена свим оним Русима који су ратовали или живели у Лапову и околини током Другог светског рата.
Одан је православљу, веран је син СПЦ и више пута се одазивао свештенству приликом акција које је лаповачка црквена општина организовала. Мако слави Светог Великомученика Георгија, сем свог светитеља заштитника за свог покровитеља сматра и првог српског архиепископа Светог Саву.
Видевши Владимиров труд и веру надлежни _ парохијан – протонамесник Горан Живковић му је помагао на разне начине, а посебан замах је постигнут када се у акцију око градње нове куће укључио Дарко Огњановић, приватник из Брзана. Убрзо је уз обилну Божију помоћ, а за врло кратко време, прикупљено скоро
21
8.000 евра, те је купљен материјал за градњу новог дома за овог талентованог младића. Донатори су људи дубоке православне вере и великог срца, како из Лапова, тако и из других места. Бог зна њихова имена и Владимир се са својим парохом моли Њему за њихово здравље и спасење. Помоћ је стизала са разних страна те је неко донирао храну и пиће, са друге стране су стигли електрични уређаји потребни за кућу у изградњи, са треће помоћ у физичким пословима око градње куће.
У овој хуманитарној акцији активно учествује братство храма Свете Параскеве у Лапову, чланови црквеног одбора, али и локални одбор „Кола српских сестара“, као и Удружење особа са инвалидитетом „Зора“. Целој ствари су јако помогли и локални дописници РТС-а, „Вечерњих новости" и ТВ Нове С, а нарочито треба поменути руску делегацију задужену за обнову споменика Црвеној армији.
За сада се са градњом дошло до горње плоче и убрзо се, уз Божију помоћ, креће даље.
Број динарског рачуна на који
уплатом можете помоћи Владимиру је: 205-9011007163376-69,
а број девизног је: К535205903102774374444.
|
Фото: Архива Владимира Којанића