Slovo o Lapovu

елом Пољу, поред аутора у име издавача говорила је и Данијела Вулићевић.

Стефановић је казао да је то прича о змају, те да се нада да се наћи и у рукама младих Бјелопољаца, с обзиром да су и они сами већ писали о овом митолошком бићу. Присутне је упознао са мотивом змаја у српској традицији и митологији. Директорка наше установе истакла је да је ова књига још један начин да деци пружимо крила која су им, поред љубави и пажње, потребна у одрастању. Нагласила је да је књига доживела добар одзив код деце и да је у току овогодишње Дечје недеље представљена 4 пута на радост скоро 300 малишана.

Завршна, манифестација регионалног пројекта "Поруке из прошлости" одржана је 28. октобра у Лапову. Манифестација | 'Поруке из прошлости" којом је завршен истоимени међународни пројекат посвећен културноисторијским споменицима – стећцима, одржана је у Културно-туристичком центру „Стефан Немања".

У склопу програма су одржане промоције збирки прича „Поруке из прошлости" и „Поруке из прошлости јуниор(ка), промовисан је Регионални фестивал фантастичне књижевности РЕФЕСТИКОН, отворена је ликовна изложба „Светлост стећка" на којој су изложени и књижевни радови ученика из Лапова са радионице "Мали нотар", док су приказане, и изложбе илустрација, и слика групе аутора из Зенице и ученика из Бијелог Поља. Полазницима ликовних и литерарних радионица, ауторима прича и предавачима уручене су захвалнице за учешће у пројекту.

Према речима Данијеле Вулићевић, директорке библиотеке, доказ да је пројекат успешно реализован и да су испуњени циљеви су задовољни млади који су учили о заједничкој прошлости, занимали се за суживот са суседима из региона и стварали уметничка дела. „Њихово учешће и заинтересованост за културну баштину, уметност и књижевност су порука које се трудимо да пренесемо", истакла је Вулићевић. Аднадин Јашаревић, директор музеја из Зенице, саопштио је да уз подршку Фонда за Западни Балкан већ трећу годину успевају као партнери из три државе да подстакну на стваралаштво истакнуте писце, али и младе из целог

региона.

„Као производ те сарадње добили смо књиге са причама о нашој заједничкој прошлости са циљем јачања сарадње у садашњости", напоменуо је Јашаревић, додајући да су управо стећци феномен коме се може приступати кроз научна изучавања, али и кроз уметнички приступ и фантастику.

Координатор пројекта за Црну Гору Драгић Рабреновић је похвалио креативност младих који су стварали скулптуре, слике, илустрације из ова три града, али и квалитет прича ученика из око 20 градова.

Подсећајући да је вишефазни пројекат обухватио издаваштво, едукативне радионице, серијал радио емисија и промотивне активности, он је додао да посебно радује када се млади упознају, заинтересују и подстакну да стварају остварења за која могу пронаћи надахнуће у нашем фолклору, традицији и историји.

„Тако су настале и приче са елементима фантастике које укључују и виле и вукодлаке, вампире и змајеве, али приче које нас опомињу и носе поруке и поуке", рекао је Рабреновић, додајући да у свима ипак побеђује љубав.

Настављајући причу о културном наслеђу и фантастици, присутнима се обратила и Андријана Рабреновић, директорка Локалног јавног емитера Радија Бијело Поље у име организатора поменутог фестивала. Представљајући активности пројекта који се спроводи током целе године, истакла је да су управо млади посебна циљна група којој посвећују пажњу.

„Објавили смо десет тематских збирки, више од 30 фестивалских издања, промовисали све значајне фестивале фантастике из региона, представили неке од најеминентинијих књижевника у Бијелом Пољу, али и даље настојимо да подстакнемо младе из Црне Горе и региона да се баве умјетношћу", напоменула је директорка радија.

Након обраћања Стевана Стефановића, предавача на књижевним радионицама, изложбу „Светлост стећка" је отворила Сања Микић, магистар вајарства. Публику су посебно обрадовали наступи младих учесника у пројекту.

Надамо се да ће ова одлична регионална сарадња бити настављена у наступајућем периоду.