Slovo o Lapovu

Медији као сарадници библиотекама у промоцији пројекта “Читалићи"

Медији представљају моћно пропагандно оружје о данас у промоцији културних садржаја. Поред радија, ту су телевизија, кабловски оператери, интернет и друштвене мреже као наставак пређашње поменутих медија. Библиотека је увек била доступна и отворена за сарадњу са медијима, те је своје активности оглашавала путем радио и тв-прилога, доприносећи доброј информисаности корисника библиотечких услуга и становништва у граду и општини. У информисаности становништва првенствено су били заступљени локални медији: ЈНРТВП АЛТ телевизија и радио са локалним гласилом „Алексиначка реч" (престала са радом 2016. године), Радио Алексинац, лист „Новости југа“, РТВ „Возрћогиз" из Алексинца. У праћење активности пројекта „Читалићи" укључили су се и медији из Србије и региона: РТВ Параћин - Канал М, РТВ Бор, РТК - Крушевац, Радио Копријан из Дољевца, Радио Београд 1 у оквиру емисије „Добро јутро децо“, РТС дописништво у

О „Читалићима“ су извештавали и портали: „Алексиначке вести“, „Радио Алексинац", „Зајечарска хроника“, „Сепе515 ргојесе" из Бања Луке, „Српскаинфо" из Републике Српске, „Инфоера" из Ужица. У новије време све већу пажњу и вредност заузимају друштвене мреже, те библиотека отвара своју ФБ страницу (2014) на којој промовише своје активности које укључују и пројекат „Читалићи“. Библиотечке активности промовисане преко друштвених мрежа, превасходно Фејсбука, резултирале су повећањем броја заинтересованих корисника, а временом и заузеле примат када су у питању акције Библиотеке и других чинилаца друштва и културе како у Алексинцу тако и шире.

Закључак

Значај сарадње библиотеке са другим субјектима културе, образовања и науке посматрано на примеру десетогодишње активности _ пројекта „Читалићи“ је очигледно, потребно и насушно. У жељи да се он настави, на задовољство свих, нажалост, сведоци смо многих рестрикција буџета и активности посебно код нас у култури.

Морамо да направимо својеврсну диверсификацију идеја из културног спектра и да се пригодним програмима уз сарадњу више установа прилагодимо времену у коме се налазимо. Да тежимо ка што правилнијој искоришћености људских, материјалних и техничких ресурса.

Све то ће дати једну квалитетнију слику

програмске понуде установа културе на једном омеђеном простору. Од библиотека то изискује у већем обиму да у својим срединама преузму иницијативу и постану генератор сарадње, дељења идеја и остваривања нових видова културног деловања, а досадашње активности и резултати су посведочили да смо на правом путу. Литература:

1. Миодраг Спирић, Јелена Митровић, Мирослав Видосављевић. Библиотекарство у Алексинцу и околини од 1866. до 2006. г. Алексинац : Атеље 63, 2006.

2.Синиша Голубовић. Програмске активности Библиотеке „Вук Караџић" Алексинац као део библиотечко-информационе делатности. Ниш : Свен, 2020.

3. Изводи из Годишњих извештаја „Читалића" на сајту: ћирз:/ /снансјлуога ргез5,сопт -

4. Документациона архива Библиотеке „Вук Караџић" у Алексинцу

5. Фејсбук налог Библиотеке „Вук Караџић" у Алексинцу.

Зштитагу: Тће апп ОР фће хуотк 15 (0 ргезеп! Фе аспушез о Фе "Мик Кагад21с" Шгагу 11 Мек тас Фгоџоћ (ће ртојесе "Стана!". ТЋа едисанопа! ргојесе зегуеа (о соппесе апа соПађогаке Штатев, зећоо! Шгапев, сш ита] сепитез, зсјепнАс шаштноп5 апа сегашју деуејор геафто ћађиз 1 зећоој-асе сћ еп.

Кеумогда: ПШбгагу, ЕЈететагу Зсћоој, Кеадпо, Синшта! Сепсегз, Соореганоп .

~

Детаљи са рритарне смотре 2022.

зеца |ит

.

||

па > ~ 4у Е Таби глрнућа а пи

Фото: Бранимир Вељковић