Slovo o Lapovu

Данијела Вулићевић

ТЕМЕЉИ НАШЕГ ИДЕНТИТЕТА

ИЗДАВАШТВО

| Јереј Стеван Стефановић

ПЕДЕСЕТ ЈЕДНА ЗАСТАВА

Легенда Општинска библиотека „Слова

„Након слома Краљевине Србије 1915. године, док су се наша војска, стари краљ, влада, регент и митрополит са народом повлачили преко албашких планина, немачки цар Вилхелм је захтевао од генерала Аугуста фон Мекензена да му преда једну од заробљених фриских пуковских затава (сваки пук шмао је обавезно своју заставу, а свака чета (вог свештеника). Мекензен му је одговорио да за две године ратовања против Краљевине Србије, ни успели да заплене ниједну српску заставу. Пуковских застава је било равно педесет И једна.“

Стеван Стефановић

Пред вама је, драги читаоци, педесет један текст, педесет једна беседа јереја Стевана Стефановића који ове године обележава јубилеј — десет година свештеничке службе у Црквенцу и Дубљу, у свилајначкој општини. Од Лапова га просторно дели Морава, али је већ неколико година успешно укључен у културно-просветну делатност лаповачке библиотеке и месног књижевног клуба, укључујући и регионални про-

јекат за децу и младе. Препознавши значај његовог књижевног и публицистичког рада, Скупштина општине Лапово га је ове године наградила Плакетом са малим грбом.

Књигу су објавиле „Легенда“ из Чачка и Општинска библиотека „Слово“ из Лапова у тиражу од 1000 примерака у едицији „Светиње“. Дизајн корице на којој је фреска „Свети ратници“ из манастира Ресава (Манасија) урадила је Ивана Андрејевић. За техничку припрему књиге била је задужена Зорица Мујковић. Аутор предговора и уредник књиге је Данијела Вулићевић.

Ова обимна књига почиње Стевановом посветом родитељима из које можемо да закључимо да је љубав према Христу, ближњима и отаџбини смисао живота и једини прави пут до Царства Небеског.

Публикација има поднаслов: триптих и подељена је у три циклуса. Први носи наслов „Прстохват богословља“. Основна хришћанска мисао је, по речима аутора, увек педагошка, увек представља корак ка поправљању себе. Непретенциозно, али умно и срчано, аутор ниже беседе о православној вери, литургији, причешћу, посту, великим празницима, истини и заблудама, као што у својој Цркви беседи за време богослужења. Други циклус је „Овако ми је говорио отац“ и сачињен је од текстова са историјском тематиком који су, као и богословски, објављивани на бројним порталима, па и у часопису „Чудо“ и листу „Слово о Лапову“. Осврнувши се и на светску историју, Стеван говори о битним догађајима из националне историје. У једном од текстова каже: „За мене, познавање наше земље, историје, али и географије, темељ је нашег идентитета.“

Пишући о светим ратницима и светитељима, јунацима и мученицима, одлучујућим биткама и највећим пошастима, аутор нам даје своје виђење великих догађаја поткрепљено знањем и дугим проучавањем.

Збир текстова о актуелностима, уметности, спорту и наукама које Стеванов микросвет · испуњавају – свакодневно: историји, географији, биологији, астрономији и психологији, носи наслов „Уточишта“. Јасно је да иза свих ових исцрпних текстова, о чијим темама је дубоко промишљао, стоји велики рад и велика љубав, према човечанству и његовим добрим тековинама. А надасве према писаној речи. И књигама. Стоји и