Slovo o Lapovu

Данијела Вулићевић

ДАН БИБЛИОТЕКЕ

Општинска библиотека „Слово“ је као самостална установа основана 15. августа 1995. одлуком Скупштине општине. Трудили смо се да наша кућа у којој са по= носом радимо, опремљена књижним — фондом од 32000 примерака и завича5 јним фондом од 5500 библиотечких = јединица, издавачком делатношћу са 25 5 наслова монографских публикација и 4. годиштем листа "Слово о Лапову", коју

Х ДАТУМА

25 посећује 1060 чланова, буде дом свим љу5 битељима књиге, читања и културно= едукативних програма.

Е Традиционално, Дан обележавамо организујући књижевне програме за деци о одрасле. Тако је било и ове године. Програмима су присуствовали и представници оснивача, Општине Лапово и лаповачкихустанова и удружења.

Фото: Архива библиотеке

Књижевни сусрет са Урошем Петровићем је одржан 15. августа у преподневним часовима у читаоници препуној деце и младих. У претходних десет година Урош Петровић је често био госту лаповачкој библиотеци, али интере-

22

совање припадника свих генерација за дружење са њим не јењава. Није чудо јер је у питању одличан књижевник за децу, добитник бројних награда за књижевност, аутор дела превођених на више страних језика, илустратор, врстан фотограф и творац неколико стоних друштвених игара. Аутор је бројних романа, загонетних прича, а његова последња објављена публикација је књига бајки. Уверен је да можемо одрастати и без бајки, али је питање у шта одрастамо. Последње загонетно питање није решено. Дечака или девојчицу који је одгонетну, чека награда у библиотеци – препознатљива Урошева лоптица.

Књижевни сусрет са Зораном Ћосићем и представљање његове збирке поезије „Иверје и окрајци“ уприличили смо 16. августа. Зоран Ћосић глумац је Народног позоришта у Београду. Написао је два позоришна комада за децу: „Уплакана Катарина“ и „Светионик на крају архипелага", позоришни комад „јаничар", сценарио за филм и телевизијску серију „Страшила за птице" и текст за монодраму „Акт".

„Иверје и окрајци" су његова прва збирка песама. Објавили су је 2022. године „Либерланд" из Београда и Библиотека „Милован Глишић" из Мионице у едицији „Пегазове јасле“.

Потписница ових редова је збирку доживела као књигу која је свепрожимујућа мелодија, и дрво, и живот, и сок, књигу која је читава – једна песма, поука о животу. Књига о човеку, инсану, а сваки човек другачије расте и цвета, сваки човек у различито доба сазрева, и изнедри плод.

Песмеу збирци су распоређене у седам циклуса: Дебло, Патрљ, Иверје, Теорија о срчаници, Окрајци, Вакела о дрвету и Пиљевина. Стихови се не римују, али је у њимамного животног ритма и мелодије.