Službeni list Srpske književne zadruge
Хи
зала и у извештају преклањској скупштини. Али док је у неким крајевима број претплатника доиста. порастао, у другима је остао по старом, а у неким и натраг ударио. Кад се тај неуспех утврдио после две године дана рада, управа је одлучила да не наставља. дотадашње везе са Српском Штампаријом без“ неких измена повољнијих по Задругу. Тога су ради вођени дуги преговори са представницима Штампаријиним, али се није могла наћи уговору нова основица на коју би могле пристати обе стране. (С тога је управа. свршила коначан обрачун са Српском Штампаријом, од које, је том приликом примила у реду све што је имала, примати.
После тога настала је за управу Задругину брига да нађе начин како да уреди послове око прибирања претплате и разашиљања књига и око ширења Задругина, што је пре вршила Орпска Штампарија у Загребу. После дужега проучавања овога питања, управа је то овако уредила. За Срем, Бачку и Банат ступила је у везу са Српском Манастирском Штампаријом у Сремским Карловцима и њој је поверила скупљање улога и претплате и разашиљање Задругиних издања у тим крајевима. да остале пак области установљена је у Загребу нарочита комисионарска канцеларија где исте послове ради нарочити Задругин чиновник г. Никола Кукић. Последицама тога распореда можемо за сада бити задовољни, јер је и у карловачком и 52– гребачком подручју порастао број претплатника. на 1Х коло према броју за УЈШ и ранија кола.
Само УПТ коло (ва 1899) премашило је успехом сва ранија кола, као што је већ речено у лањском извештају, а то се још боље потврдило кад су после скупштине завршени рачуни о њему; али 1Х коло стоји већ данас нешто боље и од У, То се најпре види на броју приновљених добротвора. Њих се у току 1900. јавило много нових, и то 51 е уплатом целог улога од 150 динара, 50 с једном или две прве уплате (50 или 100 динара) и 28 који довршише или наставише раније започето уплаћивање. Тако је тим улозима лањске године стална главница повећана за