Spomenica Beogradskog pevačkog društva : prilikom proslave pedesetogodišnjice 25. maja 1903. god.

ДА.

дцеговачке а уз суделовање земунског певачког друштва и г. Милоша Цветића, глумца.

Али не пропушта да приликом венчања Њ. В. Кнеза са Њ. 6. Књегињом Наталијом покаже своју непоколебљиву верност и оданост узвишеном Господару и Дому Обреновића, те приређује у очи самог венчања велику бакљаду.

1976. Друштво је и ове године дало доказа 0 своме родољубљу приређивањем честих концерата, (20 марта, 7 априла, 12 маја) у корист друштва за помоћ рањених устаника српских у Босни п Херцеговини, и приложило одбору, склопљеном за тај циљ, неколико хиљада гроша. Песме које ву том приликом певане загревале су и својом садржином пи музичким саставом српска срца, која су тада унисоно бвла за идеју ослобођења. Ево једног таког програма забаве у корист рањепика :

| Д. Јенко — „Устај, рајо“,

"2. дају — „Југословенска даворија“,

8. Недвед — „Домовина мили крај“,

| 4. Хладачек — „Југословенска будница“, 5. Хорејшек — „Српске народне песме“, 6. Јенко — „Хајд у војну“.

| И освану жељно очекивани дан, кад су Србија, и Црна Гора објавиле рат Турској и повеле своје војске да ослободе своју браћу испод турског јарма. Ове што је могло носити оружје похита на границу у овај свети рат, па и чланови Београдског Певачког Друштва. Но пре тога Управа донесе решење да св купи једна каса, која ће се у друштвеном стану за патос утврдити иу њу сместити сва друштвена имаовина. Од те касе држаће један кључ олагајник а други председник. И од јуна месеца исте године па до јануара 1877 ми не видимо више Друштво на окупу. Анали ћуте за све време, док топ грми на граници.

1877. Прво решење које Друштво доноси на овом првом састанку после примирја јесте да ве приреди забава за пострадале Србе у рату. На овој суделују и руски пјевчици, којих је било у Београду,