Spomenica Beogradskog pevačkog društva : prilikom proslave pedesetogodišnjice 25. maja 1903. god.
7
Позоришту, немамо ништа друго важније да поменемо у овој гудини. -
Но поред тога ни ова година није прошла -без какве веће тековине по Друштво. Тако, у почетку јануара на позив Његова Високопреосвештенства Митрополита почело је Друштво понова певати у Саборној црвви за награду од 15 дуката месечно.
"- ТУ тој дужности заменило га је мало доцније ново основано друштво „Корнелије Станковић“ а после „Корнелије“, све до спајања његова 6 Београдским Певачким Друштвом.
1882. Годином 1882. ступило је Друштво у тридесету годину свога деловања, па како 1878. године услед ратног стања није прославило своју 25-то годишњицу, Управа реши да те године прослави свечано тридесетогодишњицу, и одмах у почетку фебруара поче чинити припреме за ту прославу. Тако, кад је Друштвена Управа ишла да честита ан: Краљу, за проглашење Краљевине (22. фебруара), умолила је уједно Њено Величанство Краљицу да буде кума застави коју мисли освештати приликом прославе 830-то годишњице а Њ. Височанство Престолонаследника да буде заштитник Друштва. На ту молбу одазва се и Њено Величанство и Његово Ви„сочанство. Друштвени хор за прославу спремао је нови хоровођа г. Маринковић.
(а петим састанком управе држаним 11. фебруара ушло се у рад саме прославе, пошто је на том сатанку утврђен дан светковине: Света Тројица. Друштво“је разаслало позивнице на сва српска и словенска певачка друштва, за која се могло дознати, и саставило нарочити „одбор за станове и дочек гостију“ који је управи био од врло велике помоћи. |
Тај се одбор чешће слетајао под председништвом т. Кузмана Кузмановића, збирао прилоге грађана, које су слали не могући примити госте у своје станове, водио списак оне г. г. грађана који су примали госте у своје станове, старао се за станове закупив у напред собе неколико већих гостионица.
Да би се без икакве сумње покрили трошкови
~