Spomenica dvadesetpetogodišnjice srpskih državnih železnica : od 3. septembra 1884 do 3. septembra 1909. god.
23
тоније Панећ, Светозар Поповић, Петар Јовановић, Александар Рајковић, Јован Јовановић, Исајло Ранковић, Лазар Давинић, Веља Стојадиновић, Милован Костић, Јован Милутиновић, Исидор Костић, Јелачић Павловић, Велимир Јовановић, Радисав Ацовић, Андра Божић, Светозар Јовановић, Жак Штерн, Светозар Цветковић, Милан Стајевић, Милутин Романовић, Ђорђе Радошевић, Димитрије Живановић, Петар Стојадиновић, Коста ТЋуртовић, Јован Поповић, Наум Борђевић, Светислав Р. Христић, Јевтимир Д. Поповић, Арсеније Марић, Алекса Л. Стевановић. Иван Тадић, Таса 5. Ивковић и Живко Ђукић. У Италији били су: Стеван Магазиновић, Марко Опујић, Мирослав Стергари, Јосиф Куртије и Шрага.
Сви ови питомци добили су од друштва француског за грађење и експлоатацију наше железнице 1едан акт у коме беше назначен програм њиховог рада као и обавеза њихна према друштву. Тај су акт имали питомци да приме к знању и да потписану обавезу врате друштву. Акт је гласио:
„Ђаци који буду изабрани, да о друштвеном трошку изучавају практичан курс на страним железницама, имају поћи из Београда и стићи у Брисел на дан који им се одреди.
Па име трошка примиће суму, која ће се рачунати према цени | класе; даље одређену суму за пртљаг и пренос истог од станице до места опредељења и најзад
10 дин. дијурне на име хране.
Чим стигну на место свога опредељења, имају се одмах постарати за стан у близини станице и пријавити се шефу или инспектору станице.
Постепено се имају упознати, са свима гранама службе "почевши са издавањем билета, завођењем пртљага, отправљањем робе за велику и малу брзину, не само у погледу на материјалан рад већи у погледу:
а) на завођење, на билете, на спискове, на рецеписе, на објаве о доласку, на мањке, на штете, на депо-е, на транзит, на одношаје са агенцијама и спољњим бироима, на примену такса;
6) на целокупно књиговодство, које се односи на све, разне операције:
в) на царинске операције.