Spomenica pedesetogodišnjice Nevesinjskog ustanka 1875-1925

37

Царева се ријеч не порече.

(Славенофилски Комитети: у Москви, Петрограду, Кијеву и Одеси братски су се и усрдно заузели; одушевљене бесједе говорили; помоћ скупљали и слали Србима и Бугарима.

По њихову примјеру сва руска журналистика симпатично и топло подиже свој глас у корист хришћана у Турској, особито Срба и Бугара,

Међу тијем дође у Србију руски патриот и српски пријатељ, ђенерал Михаило Черњајев“), за којим похиташе руски добровољци на српско бојно поље.

Заталаса се словенска братска љубав: интелигенције, народа, и свештенства рускога, као море у свој Русији за ослобођење Словена на Балканском Полуострву.

Значајан појав.

Значајан с тога што први пут, од када Русија ратује с Турском, просијава мисао и зачиње се у маси Великога Народа Рускога словенска опћа свијест, рађајући се дивна жеља у палати и колиби руској да се ослободе Срби и Бугари.

Најглавнији је покретач, или боље рећи: душа те мисли, тога важнога појава у Русији, Нашљедник рускога пријестола Велики Кнез Александар Ш.

Та је мисао јача од свакога оружја; она је сила неодољива, док се креће на хуманитарнијем и народ-

носнијем начелима. Срећом! начела народносна, човјечанска права, ци· вилизација и разумна слобода, одржавају побједу у

овоме вијеку. Крв се српска и руска заједно потоком проли за ослобођење Српскога и Бугарскога Народа у Турској, и на ново запечати братску узајамност; племенску и вјерску везу велике Русије с Јужним Словенима. Чак у Лондону и Манчестру нађе се неколико ч0јекољубнијех Енглеза, који су у почетку устанка у Хер-

%) У мјесецу августу о. г. преминуо је овај храбри и многозаслужни ђенерал. Српски Народ са захвалношћу спомињаће ол кољена на кољено његово име, које је славно уплетено у српску ратну историју 1876 год.

Слава му и вјечни спомен!