Srpski književni glasnik
1974 СРпски Књижевни ГЛАСНИК.
не само правилно отицање нечистоће, него би вода из уличних канала кроз цеви којима су поједине куће са каналима спојене, испунила све просторе који леже пепод највише воде. Ако место које се каналише лежи у равници, а нема 'поред себе реку која би и при најмањој количини своје воде могла примити у себи сву нечистоћу из дотичног места, онда се обично иста изводи изван вароши, ту прерађује и употребљује за ђубрење околног земљишта. Но ову практичну употребу нечистоће у много случајева употребљују и онде где би се сва могла реком одвести. Тако се у Берлину огромна moba (Hiesel-Felder) ђубре прерађеном нечистоћом берлинском, и дају најлепше поврће, којима се цео Берлин снабдева. Ово прерађивање варошке нечистоће за Ђубрење околног земљишта, могућно је код оба система, — канализације, јер и при употреби система спирања, за све време за које не пада киша, кроз канале протиче само нечистоћа или како се то обично каже: „нечиста вода“.
Најмања количина воде, коју река мора имати и при свом најмањем водостању, па да се у њу може без 0паености по здравље околног етановништва изливати сва нечиста. вода једног насељеног места, износи по Др. Петенхоферу чувеном хигијеничару, петнаест пута толико колико највише може да буде нечисте воде у дотичном месту. Брзина те текуће воде треба да буде већа, него што је брзина којом се нечиста вода излива у реку. Како је најмања брзина којом нечиста вода треба кроз цеви "да тече 0,60 м. у секунди, то та брзина у реци не сме да буде мања од 0,60 м. у секунди, јер ако ови услови не буду испуњени, наступа слагање нечистоће у реци, што се у сваком случају апеолутно мора избегавати. У случајевима где се од ових норми одступило, показале су се врло рђаве последице.
Тако, на пример, у Лондону где се у секунди излива у Темзу 8400 литара. нечисте воде, док Темзом при малој води једва ако протиче 20.000 литара у еекунди, и то са брзином од 0,022 м, сек., појављује се слагање нечи-