Srpski književni glasnik, Jul 01, 1907, page 890
4 i VCE O
II NO
OTO at и,
ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ.
ПРЕПОРОЂАЈ СРПСКЕ УМЕТНОСТИ. Белешке из теорије, и уметности из предавања у Уметничко Занатлијској Школи у Београду, од Драгушина Инкиосшри-Медењака, сликара декоратора. Београд, 1907 (89, стр. 109, цена 1.20 дин.)
Ове своје „белешке из теорије о уметности“ писац је наменио својим ученицима у уметничко-занатлиској школи, да им буду настава „при њиховом раду писаљком и кичицом“. Али, када је писац имао тако добре намере за своје ученике, у првом реду требао је да се потруди да буде јасан и разумљив. Овакве какве су, ове „белешке“ ·'не могу бити никоме корисне, јер су у целини неразумљиве, а у појединостима нетачне.
Пре свега, Г. Инкиостри, који је вредан и добар декоратор, није требао да се лаћа посла за који није дорастао и да прелази на поље које му је непознато. Њега је охрабрило благонаклоно ћутање са којим су стручњаци прешли преко његових чланака по листовима, и тако је штампан своје погледе у једну засебну књигу. И да кажемо одмах, он је погрешио што је у опште изишао са оваквим реформаторским претензијама.
Идеја да наши народни мотиви могу бити примењени у декорацији зида није нова. Али први је Г. Инкиостри покушао да ту идеју практички примени, и ако не онако особито срећно као што нестручним људима може изгледати. Но ипак, овај покушај остварења те тачне идеје од интереса је и заслужан је сваке потпоре
5D