Srpski književni glasnik

230 Српски Књижевни Гласник. Сабору подизати никаква страна питања, она ће се ограничити само на то да посвршава послове и очува државне интересе као привремена влада, с тим да на јесен дадне изнова оставку пре него што се састане Сабор.“

Са критским питањем стоји овако. У половини месеца јуна Порта је поводом тога питања упутила једну окружницу својим посланицима код кабинета Великих Сила. Порта сматра да се учињени уступци Крићанима не могу рачунати у некаква задобивена права, јер Турска и данас има над Критом суверена права која мисли очувати и у будућности. Она се нада да се о тим уступцима при одређивању форме нове аутономије острва Крита неће водити рачуна. Буду ли се при томе оштетила суверена права, турска влада, водећи рачуна о јавноме мнењу у земљи, о расположењу народнога представништва и жељи да се учврсти нови режим, мисли да та суверена права и учврсти. Сваки предлог Великих Сила којим би се ишло на то, посредно или не, да се допу. сти Грчкој мешање у критске послове Порта ће најодсудније одбити.

Критска народна скупштина са своје стране упутила је проглас на народ на Криту. Изложивши у кратко како је ишло са Критским Питањем до одлуке Сила Заштитница да се са Крита повуку међународне трупе, народна скупштина се нада да ће се, најзад, ствар решити потпуно повољно. Изјављујући то, скупштина позива Крићане да се држе мирно, чекају благонаклону одлуку Сила, а нарочито да пазе на мир, ред и безбедност, садашњу и будућу, Крићана мусломана.

Велике Силе са своје стране упутиле су Порти једну ноту као одговор на њену окружницу. У њему се у главноме каже ово. Међународне трупе отићи ће са Крита као што је раније предвиђено, 27 јула 1909 године. На место трупа послаће се четири ратна брода, свака од Сила Заштитница послаће по један брод да чува отоманску заставу и заставе четири Великих Сила; бродови

; “% а 3 8 3 3 4 Ж