Srpski književni glasnik

118 Српски Књижевни Г ласник.

одлучности у решавању, док би дипломатски представник за круп– · нија питања морао тражити нарочита упутства и овлаштења.

Остаје други услов за правилан рад дипломатије.

У парламентарним земљама, партијска политика доводи често на управу министарства спољних послова људе који су нови у дипломатији. Па и ако није нов, министар је, као политичка и страначка личност, јако заузет пословима у парламенту, министарским, клупским седницама, и т. д., те нема времена да улази дубље у послове министарства. Он има државничку, политичку страну посла: он обележава своју политику у главним цртама, оцртава план акције и води надзор над начином како се она изводи; он даје само импулс. Према томе, потребно је једно лице које Ће примити на себе да примењује и изводи министрову политику. То је државни подсекретар за спољне послове, помоћник или главни начелник. Њему припада цело министарство; он је душа министарства.

Но поред те главне дужности; на њему је да одржава традицију, континуитет у пословима и ред у министарству. Али за овакву дужност треба му дати сталности и зато он не треба да буде политичка личност која Ће се мењати са сваком променом владе. Међутим баш зато што су његове високе функције од велике важности за спољну политику, он, пред светом, прима на себе и један део одговорности. Из тога разлога, он је у неким парламентарним земљама политичка личност, бира се из странке, и у опште добио је карактер који и министри имају. Последица тога је да и он падом владе одлази, и тако одржавање традиције, континуитета и реда пада на мање чиновнике који, по свом положају, не могу имати потребан ауторитет ни искуство за то. ;

Треба дакле или наћи начина да се он обележи као не– политичка и нестраначка личност, као што је то од скора у Француској; или усвојити обичај који постоји у енглеском министарству спољних послова. У Француској је такве функције вршио за време рата бивши амбасадор у Берлину Жил Камбон, а пре кратког времена заменно га је бивши амбасадор у Пе- · трограду, М. Палеолог; обојица из дипломатске струке и политички неистакнути. У Енглеској постоје два државна подсекретара: један стални, а други парламентарни; један је дипломат из струке, а други политичка личност, и само се“