Srpski sion

Стр . 554

„СРПСКИ СИОН."

Б р . 33

Тројице. Четврто је тешко 140 кил. са иконом св. велико мученика Георгија. А на сваком звону сливен је следећи натпис: „Уместо ириликом пожара 6/18 аирила растоиљеног ивона, набавили су ово звоно из добровољних нрилога светој саборној успенско-Богородичној цркви, сентандријско српско православно житељство и срн. цркв. народни фондовн 1895. Што смо до ових и овакових звона дошли, највише захвалити имамо општељубљеном и великом добротвору парода срнског и срнске цркве, Његовој Светости Преузвишеном Гостгоднну Славно.и Патрујарху српском Георгију I. БранновиЋу. чија славна дела, нека ова нова звона кроз све векове величају!! Слава и превелика хвала све-

томе и доброме Патријарху нашем! ! Хвала нека је и врлом председнику српске правосл. оићине наше г. Евгену Думчи , градоначелнику, који .је личним својим упливом н неуморном ревношћу дело набаве оваковог звона нрихватио, и са великим родољубљем и ножртвовањем исто и остварио ! А сад нам ништа друго не преостаје учинити, него од срца ножелети, да Бог милостиви даде да ова нова звона гласом својпм побуђују увек у срцу свију нас побожност на славу божју и благодарност према добротворима гвете ове цркве. Кад ће се црква осветити, за сада се још не зна, јер још није са свим готова. — Готова ће, ваљада, бити за две — три недеље. К.

КЊИЖЕВНЕ ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ.

Православна српока црква у Краљевини Србији. Ђеоград Краљевско -срШка државна штамттарнја. 18У5. Стр. 234. Не давно јс у Београду угледао света шематизам православне цркве у Србији под насловом „Православна срнска црква у краљевини Србији." Имс ауктора односно саставл,ача те врло важнс књиге није нам познато, али почетак предговора исте, који гласи: „1874. издали смо кљигу: „ Православна Србска црква у књажеству Србији", даје нам ирава тврдити, да ју је саставио пеуморни делател, у винограду Госнодњем, главом сам седи поглавар онамошње цркве, високопреоевећени Господин Мптроао шт Михаило, који је и прву ону књигу саставио и издао. За ову доста тегобну работу, а особито под старе дане му, заслужује високопреосвећени архијереј сваку хвалу и признање сваког Србина, напосе свештеника срнског, коме је у руке пружио књигу, где је у верној слици иредстављен напредак православне цркве у краљевини Србији. за нрошлих 20 година и данашње стање њено, А сад да речсмо коју о њој. Увод књиге сачињава саоинггење нисма св. велпке цркве у српеком преводу, којим је дана независност српској цркви год. 1879, затим писмо св. Синода васељенске патријаршије Митронолиту Србије Михаилу од исте године. Снд тек отночиње нрави шематизам, где су забележене и нобројане све парохије и цркве са свештенством и манаетнрима, редом но епархијама. Вишу јерархију т. ј. св. архијерејеки Сабор сачињава митронолит и 3 епархијска енискона.

Митрополнтје уједно и епархијски епиекоп архпенархије београдске са седиштем у Бсограду. Друге енархије јесу: Жичка са седиштем у Чачку Нишка са седиштем у Нишу, и Тимочка са седиштем у Вајечару. Народа православнога има данас у Србији 2,279.376 душа, но кад се тај број сравии са бројем од год. 1874. који је износио 1,211.677 душа, тада се внди, да је народ које приселењем, које освојењем нових крајева за време иоследњег ерпског-турског рата порасао за читав милион и 67.699 душа; а према томе броју народа порасаоје наравно и број цркава и мирског свештенства од свих епархија највећа је београдска а најмања тимочка: У све четири епархије има данас свега: 12 округа, 40 срезова, 1 намесништво, 2 протопрезвитерата, 880 иарохија, 14 капе шнија, 1009 дуа;овних лица, 630 парохијских и ваннарохијских цркава и капела, 46 манистира, 9 манистира, претворених у парохије, 52 манастирске цркве. Калуђера 69. (нремало на толики број манастира!) Посебице на сваку епархију отпада, и то: а.) На Веоградску: У 4 округа и 28 срезова има 325 парохија и 6 капеланија са 225 парохијских цркава и 3 капеле. Духовних лица обојега реда има 387, и то:281 свештеник-парох, 28 канелана, 3 окружна нротојереја, 8 прота, 1 протонамесник и 14 намесника, 3 умировљена свештеника и 6 ђакона. Манастир;! има 17 са 3 архимандрига, 11 игумапа, 10 јеромодаха, 3 јерођакона. Манстирских цркава је 17. Њима се служи 17 нарохија са 15 мирских свештеника и једним капеланом.