Srpski sion

Б р . 48.

С тр . 779.

Народној Скупштини краљевине Србије, да се Ведика Школа у Веограду подигне на стенен свеучилишта, које ће се звати Универзитет Краља Александра I. (Тридесетогодиш &ица.) У 46. броју донели смо и ми, по вестима других листова, белешку о прослављеној већ тридесетогодишњици свештеничке службе честитога свештеника Ватајничкога г. Милана Суботића. Замољени смо, да ту белешку исправимо тако, да г. Суботић то своје славље није прославио, него ће се оно тек прославити на дан св. Николе о. г., и то као тридесетогодишњида учитељскосвештеничке службе слављеникове. Тога дана ће се после св. литургије служити благодарење, а слављеник ће говорити сходну беседу, и т. д. Сретно му било! (Г. Владислав Бобери&) именован је за прпвременога професора на богоеловији у Рељеву.

СЕТИМО СЕ ШКОЛСКОГ „ФОНДА СВ. САВЕ"

'(§Г ^ с @)> Одзив Српкиња. На „фонд св. Саве" иослали су своје прилоге: Гђа Ангелина БобериК из Куле 10 фор. , ђ ДобЈ)отворна Задруга Срикиња" у Меленци 10 фор. Живеле родољубиве Српкиње!

Нове књиге.

Поп Ћира и поп Спира. Написао Стеван Срем.ац. Ср. Карловци. Срп. Манастирска Штамиарија. 1898. Може се добити у уредништву „Бранкова Кола" и у Срп. Манастирској Штампарији. Дена 1 ф. Ево како „Звезда" Јанка Веселиновића у своме првом приказу препоручује то издање: „Близу 30 штампаних табака! Ретка, веома ретка појава у нашој грошићарској књижевности, и само то би било довољно па да књигу препоручи. А кад још знамо да је писац, Стеван Сремац, аутор Жвкове славе, и кад знамо да је Сремцу живот Срба Војвођана до ситница познат, — онда, мислимо, да није потребно препоручивати, тим пре, што ће читаоци за 2 динара добити и онако лепо и угледно издање, како еамо уме дати карловачка манастирска штампарија." _

ЗВАНИЧНИ ОГЛАСИ. С Т Е Ч А Ј. 181 1 —В Расписује се стечај за учитељицу на сри. вероисповедној основној школи у Бега св. Ђурђу (код Вел. Бечкерека). Годигања је плата у готовом новцу 300 ®ор. за ноФторну школу 40 Фор. за писаћи прибор 6 Фор., 2 храта тврдих дрва и 2 хвата сламе за огрев, слободан стан и у име баште 10 Фор. Дужности су в. ц. школском уредбом прописане. Компетовати могу само оне, које су сомборску препарандију свршиле и испит из мађарског језика иоложиле. Рок стечају до св. Стевана — 27. децембра — (по ст. кал.) т. г. у који ће се дан и избор обавити. У Бега ев. Ђурђу, 18. (30.) новембра 1898. Душан Бошковић Сава Марковић перовођа. школ. предоедник. аЛ К. 624/454 ех 1898. 183 1—3 С Т Е Ч А Ј. Ради сталног попуњења парохијског места У. плаћевног разреда у Иванди расписује се овим стечај. Молбенице ваља путем надлежних претпоетављених власти до св. Саве 1899. потписаној епархијској конзисторији поднети. Из седнице епарх. конзисторије држане у Темишвару 17. (29.) новембра 1898. године. С Т Е Ч А Ј. 18 1—з На упражњено учитељско место у Петровомселу епархији темишварској, овим се стечај ради сталног попуњења мешовите срп. нар. вероиснов. школе расписује. Плата је учител^а годишњих у готовом новцу 370 фор., у име поФторне школе 40 ®ор., у име паушала 10 Фор., За три ланца земље сенокос 90. Фор., и дрва колико треба. Дужности учитеља прописане еу школском уредбом. Рок стечаја Траје до 1. јануара 1999. по старом календару. Молбенице треба послати на нредседништво мес. школ. одбора. У Петровомселу 21. нов. (3. дец.) 1898. Жива Белић опгатински председник. ~ Аа К 1751./305. ехТ89а Ј80 2^~3С Т Е Ч А Ј. На два упражњена свештеничка места у Ст. Стапару овим се стечај расписује с примедбом, да се на оба места налазе лични помоћници. Компетенти имају своје прописно инструиране молбенице надлежним путем овој конзисторији до 17. (29.) децембра о. г. поднети. Из седнице епархијске конзисторије бачке, држане у Новом Саду 12. (24.) новембра 1898. Председништво.