Srpski sion

„СРПСКИ СИОВ."

Б р . 25.

већ далеко чувеним армонијским црквенпм појањем увелича славу црквену. На кору је појао карловачки гимиазијски кор од почетка службе до половнце херувпке, за тпм прмос п ггричасно, а остали део службе појао је мушки кор богослова београдске богословпје. И мешовити и мушки кор појао је на лепо задовољство, које се умножило, када су у шуми п пре и по подне карловачке гпмназисте певале у кору свом најлепше композиције Монкрањчеве, нуне самих народнпх мотива и мелодија. Колпко су задовољиле карловачке гнмназисте пскупљен срцскн народ о тој слави, показује онај снлан број света, којп је као слеп шнао за овим гпмназијскпм кором п окружавао га стотннама, да се наужпва овакове уметнпчке српске песме. — И за овај леп глас карловачког гимназпјског кора нека је хвала и слава садашљем њезином врховном Патрону, Патрпјарху Георгију , који је одмах у ночетку свога патријарховања дао овој гимназијп стручног учитеља армопнјског иевања п музпке. Додамо ли још и леп број „служашчих" а на челу пм високопречасног г. Иларнона Весића архимандрпта београдског и остале господе из Србпје п из ових крајева, (само ни једног фрушкогорског настојатеља на славп овој невидесмо) тада смо у најглавнијим дртама нацрталп и овогодишњу видовданску славу манастира Раванице. Бог дао, да ју Српскп народ похађа до последњег потомка свог, напајајући се патриотскпм жаром и љубављу према српској цркви и српском напретку! Г(Српска Академска Задруга у Бечу) у седници својој од 16. јуна о. г. изабрала је нову управу своју, а за председника јој медецпнара г. М. Сардели%а. Нове књиге. Се|ајте се децо пете заповеди Божје. Реч говорепа у дрквп манастпра Врдника-Раванице, говорио пред Сантовчанпма 30. маја 1899. Сергије Попић јеромонах-управптељ. В1С, »•оуогепа и сгкуј тапавЉа Угс1п1ка-Кауап1се, ^ оуопо рге<1 8ап1;оУсашта 30. таја 1899. Зег^је РорГс јеготопаћ. Ср. Карловцп. Срнска Манастпрска Штампарија 1899. Реч о троносању новообновљене црвве манастира Врднпка-Раванице 1. новембра 1898., говорио Сергије Поппћ јеромонах-управитељ. Ср. Карловцн. Српска Манастирска Штамнарија 1899. Наскоро ће изпћи из штампе: Спиои по исторпјн православне цркве у Далмацнјп и Истрији од XV. до XIX. впјека. — Већп дио ових списа сада

се за првп пут штампа са односних рукописа, што се налазе у архпви карловачке митрополпје, у државној архпви у Млецима, у билиотеци св. Марка у Млецпма и т. д. Оспм само неколнко спиеа, сви се остали тичу спољашњега живота православне цркве у Далмацијп п Истрпји; а овп су сппсп и најважнпјп, јер за поменуто врпјеме црква је имала непрестано да се бори за свој онстанак, тако да као што опажа један руски академик — гонпмал п ник Љ мђ не затцшцаемал, православнан церковћ вђ Далмацш толбко чудомт> Божхеи благодати уцћл1;ла доселЉ. — Свега се штамна 350 сппса, од којпх су неки врло опширни, тако да Један на прим. за узимље 48 штампанпх страна. — Издање се ово штампа о прпватном трошку, те би требало да га набави свак ко може, да бп се на такав начпн моглп платити бар штампарскп трошкови; а требало бп и да се похнта наруџбином, јер је штампан само мали број егземнлара. — 11,ијена је књизи ово.ј иет форинти. Ко је жели иматн, нека пошље новие Еанцеларији еп. Консисторије у Задар (2ага), па ће прпмпти књигу 1гапсо, илп нека потражи од исте канцеларпје, да му се пошље књига уз поштанско поузеће (рег Касћпаћте). На ириказ чослато : Онамо онамо !... од Николе I. књаза Црне Горе. За гласовир написао Др. Јован Пачу. Цијена 2 круне. Ноштом 2 кр. 20 Филера. Добива се у Српске Штампарији у Загребу.

ЗВАНИЧНИ ОГЛАСИ. Ас1 С. 0. 3610./1140. ех 1899. 91 1 —3 С Т Е Ч А Ј. Од стране подпиеанога као врховног управнтеља етииендијске закладе пок: Јована и Марије ТрандаФил, становника негда новосадских, овим се обзнањује, да ће се салашка земља те закладе лежећа поред Кисача у тако званом Најгрунду под парц. бр. 5153 — 5155. 5153—5155 5153—5155. 5153—5155 5. Т 3. 2. 5154—5155. _ . . ј и 5145. у једном комаду у површини од 206 ~~~новосадских или 322-ј^катастралних јутара дана 1. августа 1899. по нов. кал. у 3 сата по подне у нисарни срп. прав. епископа у Нов. Саду путем ноновне усмеие дражбе под закуп издати на три године, и то од 1. новембра 1899. до 31. октобра 1902.