Srpski zanatlija : kalendar sa slikama za 1890 godinu
" У
~)
> (2
говори, јер тако површнист и немар шкоде правилном решењу занатлиског пштања, а на првом месту шкоди теби и твојима.
Да приступимо дакле послу.
Занати код нас пропадају, само негде брже негде спорије; неки су занати већ пропали, од многих ни трага нема, неки пак пропадају. То је толико очевидна истина да не треба потрошити ни речи на њено доказивање. Но при свем том постараћу се да то стање насликам ма и најопштијим потезима пера.
У неким крајевима наше отаџбине занати
се налазе још на оном ступњу свога развића, кад се занатлија поред свога заната бави и земљорадњом, кад не израђује само свој занатски производ па да продајом његовом купи своје намирнице, подмири своје потребе, нето многе своје потребе подмирује непосредно својим радом. У тим крајевима, тде се занати налазе у таквом стању, тамо наш занатлија има своју њиву, и не купује хлеб нето га у својој кући меси; таји стоку п живину за своју домаћу потребу. Све што је у тим крајевима занатлији потребно, занатлија пропзводи сам са својим укућанима ; занатлиска производња главна му је онолико пето колико п земљорадничка. Оно, што му је потребно да подмири своје неодољиве свакидање потребе, то му даје земљорадња, занат му служи само на то, да може продајом занатлиских произвоза да купи оно што му земљорадња не даје а што не може произвести ни својим занаглиским радом. Један терзија у тим варошима оре, копа, беје, жање, бере грожђе и добија вино, а кад ове послове сврши, он шије хаљине, продаје их, и новцем што отуда добије купи соли, обућу, поткива волове итд. Занатлије у овим местима још не могу својим занатлиским радом ла подмире све своје потребе, нити израђују довољну количину својих пропзвода; и да их израђују, не би било много купаца, јер скоро сваки задовољава сам непосредно својим радом више или мање потреба својих.
Код таквог занатлије нису велике потребе, нити оваквом његовом раду може ко год најудити, он сам својим радом подмирује скоро све своје потребе; ако му и не испадне за руком
да прода своје занатлиске производе, он ппак неће умрети од глади, јер главније своје потребе, без којих се опстати не може, подми“ рује занатлија својим земљорадничким радом, обрађујући поље и гајећи стоку. Ти занатлијо видиш, да оваквом терзији не ће много шкодити ако нема коме да прода антерију, он због тота неће остати гладан, јер су му кошеви пуни, јер му стока даје потребног мрса.
Али није тако у крајевима, где занатлија сем свога алата и свога занатлиског рада нема ништа, друто, где занатлија није у исто време и земљорадник. У тим крајевима занатлија производи само свој пропавод и ништа. вите. Његова њива, његов плуг, његова стока — то су његова радиопица и његови алати; сав извор његовог ботатоства, п све његово богатство то су сировина, његов рад и готови занатлиски производи. Он са земљорадњом п сточарством нема никаква посла. Занатлија у тим пределима пропзводи само 34натлиски производ, и израђује производ који њему ни у колико није потребан, или му је потребан само за његове личне потребе. Занатлија ту не производи производе њему потребне него производе другоме нужне. Столар не гради мртвачке сандуке за себе него за друге; обућар није изучио обућарски занат да шије обућу себи, нето да тије обућу другима; у тим местима занатлија не производи производе за себе, нето за друге. Таквом занатлији доста је да непрестано производи само један пропзвод, па да па хлеба п меса и све остале намирнице. Он производи један пропавод и продаје га свима другима, који та не производе и који њиме подмирују своју потребу. Маму клија шије памуклије, можда сам ни једну не обуче, него их све продаје, да добивеним новцем купи себи Кае пут, обућу, дрва, Х хлеб, мева посве остале намтрнице : производи само памуклије а све остале намирнице набавља куповином.
()ве занатлије одликују се од првих тиме, што не производе све њима потребне намирнице, неро само један производ, Боји је назшрница свију других само не његова, док међу тим прве занатлије махом подмирују својим властитих радом скоро све своје намирнице.
Разлика између занатлија ове две гомиле битна је: први производи непосредно скоро све
=)
– о