Stari srpski spomenici u Južnoj Srbiji

Винени. У ХМГ веку спомиње се много манастир Слимнички на, „језеру Преспи.

У области Корче подиже син кесара Новака, Амиралис, године 1390. у селу Борији (Емпорији) цркву Богородичину.

У Тетову цар Душан је обновио цркву Богородице; манастир Лешак код Тетова традиција везује за доба кнеза Лазара. Још године 1641. тетовески епископ Никанор подиже код Тетова цркву Богородици, као што је 1569. год. у селу Непрошшену (код 'Тетова) подигнута врло скромна прквица Св. Арханђела. Манастир Гостиварски и манастир Модрички спомињу се у ХМ. веку. Стеван Немања био је ктитор манастира Св. јована Бизорског код Дебра. Краљ Милутин подиже цркву Св. Ђорђа код Кичева.

Област Битоља пуна је старих цркава српских, а исто тако и област Островског језера, Могленица и Мала Река. У Костуру за владе брата Душанова Симеона (Симше, Синише) обновљена је црква „ев. чиноначелника“ а у ХУП. веку често се спомиње српски манастир Богородице (Успење) Кременечке код Костура.

У Серезу за владе Душанове спомињу се цркве Св. Јована и Св. Николе.

У области Драме Милутин подиже манастир Богородице Косинице. |

Све ове многобројне цркве чине једно чврсто језгро, око кога се на Северу и на Југу у густим оазама, групишу нове цркве. У областима, Калабаке, Трикале п Јањине под патронатом цара Симеона, Душанова брата по оцу, цара Јоасафа, сина Симеонова, названога, „отац Метеорских манастира“ (последњега Немањића) и „царице“ Анђелије, кћери Симеонове, подигоше се многобројне цркве. Чак јужно од острва Крфа. на осшрву Левкади (сада острво Св. Мавре) подиже цркву Св. Мавре супруга последњега деспота српског Лазара, сина деспота Ђурђа, Јелена, пошто се спасла од једног бродолома, и у овоме манастиру проведе своје последње дане као монахиња Хипомоне, узевши монашко име своје бабе, кћери Константина Драгаша.

У другој половини ХМ. века и у ХМ. веку избија на површину векики број цркава у долинама Расине, Мораве, Млаве пи Пека. Сеобе из Јужне Србије и из осталих области српских, које су у ХУМ. веку биле врло знатне, ау ХУЦ иу

УН