Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С. Х.С. 151

чиновника у превратничким плановима, нездраву пропаганду у школи, и све оно што је могло завести српски народ на мржњу према Монархији и на презирање њених установа. |

„Српска влада је злочиначки трпела све то, чак и онда када су догађаји од 28. јуна показали целоме свету судбоносне последице.

„Из исказа и признања атентатора од 28. јуна излази да је сарајевско убиство припремано у Београду, да су им оружје и експлозиве, којима су убице биле наоружане, дали у Београду официри и српски чиновници, чланови Народне Одбране, и да су, најзад, прелаз атентатора у Босну и пренос њиховога оружја припремљени и извршени од стране старешина српских граничних власти.

„Поменути резултати истраге не допуштају више царској и краљевској влади да продужи своје великодушно држање, које је годинама имала према поступцима Београда који су распростирани на територији Монархије. Ти резултати јој налажу, на против, дужност да учини крај том понашању које је вечита опасност за миру Монархији.

„Да би постигла тај циљ, царска и краљевска влада је принуђена да тражи од српске владе да званично осуди пропаганду противу Аустро-Угарске Монархије, то јест скуп-тежњи са крајњим циљем. да се одвоје од Монархије извесне територије; и да се обвеже да угуши свим средствима ту злочиначку и терористичку пропаганду.

Да би се дао свечани карактер тој обвези, Српска Краљевска Влада објавиће на првој страни Српских Новина под 13. (26.) јулом следећу изјаву:

Влада Краљевине Србије осуђује пропаганду наперену Прошиву Аустро-Угарске, шо јесш скуп тежњи са крајњим циљем да се од Аустро-Угарске одвоје њене тершторије, и искрено жали шешке последице тих злочиначких поступака.

Краљевска. влада жали што су њени официри и чиновници суделовали у горе поменутој пропаганди, и на шај начин компромитовали односе до-