Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С.Х.С. 205

о атентату налази код наших власти, а по томе спису, односно по мојој истрази, доказано је непобитно да службено Србија није знала за атентат, већ. су они, који су тај атентат спремили, скривали то: пред службеном Србијом. Доказано је то надаље да је становита клика у Бечу и у Пешти хотимично“ погодовала тому атентату.“

3. Југословенска омладина пре 1914.

Аустро-Угарска је стално тужила Србију да је она радила противу њене целокупности, противу постојећег стања у Монархији, да је била у везама. са народом у њој, и т. д. Она никад није хтела да. добро загледа-и види оно што јеу њој унутра било, међу свима народностима које нису билеНемци ни Мађари. Тек је сарајевски догађај аустриским државницима отворио очи. Кад су прва. хапшења почела у Босни, онда се видело да су Срби, Хрвати и Словенци, поред засебних организација, почели стварати и заједничке организације. Међу њима су постојале увек две струје; оне су имале заједнички циљ: уједињење, али средства друкчија. Једна је била готова увек да се споразумева са Бечом и Пештом за уставне реформе;. друга је хтела да обара и Беч и Пешту и да ствара. други, југословенски центар; једна је хтела преуређење, друга револуцију народа; једна је била за: очување Аустро-Угарске, друга за распад, рушење и деобу Монархије. Омладина, нарочито најмлађа поколења, почела су се организовати нарочито у овом другом правцу.

По гимназијама, женским институтима, университетима, у Бечу, Грацу, Прагу, Новом Саду, Загребу, Љубљани, Сплиту, Мостару, нађене су, и. пре и после сарајевскога атентата, разгранате тајнеорганизације ђака, којима је циљ национално уједињење. |

— И деца највиших чиновника, Словенаца и Хрвата, мушка и женска, у завери су, — јадао се