Stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Knj. 1

СТВАРАЊЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ С.Х. С. 69

гроф Харах на наследника, али он остаде одлучан за болницу.

Потиорек, видевши овакву одлуку, можда из страха од новога атентата, предложи, да се казни Сарајево и да се не иде средином града где је свет чекао царски пар, него да се иде другим путем. Фрања Фердинанд прими овај предлог и аутомобили кренуше од Општинске Куће дуж Миљацке до улице Фрање Јосифа. Наследников аутомобил је био сад трећи, а с леве стране стајао је гроф Харах као штит, да заклања грудима наследника ако би нов напад био спреман. Са наследником је у колима био опет Потиорек. На улазу у улицу Фрање Јосифа (данас улица Краља Петра), који је био слободан, — шофер из првих кола, из необјашњивих разлога, завије у њу уместо да продужи даље кејом. За њим је ишао и шофер царскога аутомобила. Али баш на улазу у ову улицу Потиорек рече шоферу: — „Возимо се погрешно, возите право, дуж кеја“. Шофер устави аутомобил, и почне га окретати и враћати. У тренутку кад је био притерао кола до тротоара, са десног тротоара, с угла улице Фрање Јосифа, четврти атентатор, Принцип, опалио је два пута једно за другим из револвера у аутомобил. Првим метком је био погодио Фрању Фердинанда у врат, а другим војвоткињу Софију у трбух у тренутку кад се дигла да га заклони.

Потиорек је сад наредио шоферу да се врати и тера на Латинску Ћуприју у Конак. У том се обезнани војвоткиња и падне на груди надвојводе. Присутни су мислили да је она онесвесла од узбуђења. Фр. Фердинанду поче ударати крв на уста.

Потиорек прихвати Фр. Фердинанда, раскопча га. Зрно је пробило војнички „гаслук“ са десне стране и прекинуло вратну жилу. И наследник и његова супруга били су у несвестици и у крви. Аутомобил их доведе смртно рањене у Конак. Шесторица војних лекара, дозваних одмах, били су немоћни, не само да им поврате свест, него ни да ма шта помогну. Фрања Фердинанд је био потпуно