Šumadiska divizija I poziva : 1915 I
272
“ упутио сам на леви бок непријатеља, који напада на село Липе. Наредио сам му да врши што јачи притисак на бок и
потпомогне одбрану села Липа.“
Несумњиво, да је тај упућени ескадрон извршио „што јачи притисак на бок“ непријатељски, да би такав случај био познат и изнет са непријатељске стране. . Намера команданта коњичког пука била је потпуно правилна, само је требало наредити командиру ескадрона, коме је требало придати и вод митраљеза, да нападне непријатеља у бок, а не неодређено да врши некакав притисак.
з) Пешадиска ватра. У оскудици података једино долази у обзир дисциплина ватре. Ноћу, 15./16. октобра, отворена је ватра на фронту левог пододсека, код 10. комб. пука Ш позива, па је ватра пренета и на фронт 11. пешад. пука (стр. 256 и 957). Услед ове ватре наступила је паника код !. батаљона 10. комб. пука, и батаљон је напустио положај. Као узрок овој ватри наводи се, као да је непријатељ покушао напад. Како се ово исто десило и на непријатељској страни и наводе се исти разлози (стр. 262), то значи да ни једна ни друга страна није ни покушала напад, и да узрок лежиу слабој дисциплини ватре:
Овај случај показује, како је врло тешко одржати ватрену
" дисциплину у борби, нарочито ноћу на блиском одстојању.
Међутим, одржавање ватрене дисциплине од огромног је значаја не само за штедњу муниције, коју је врло тешко попунити у борби, јер она обично тада и нестаје, него ускраћује потребан одмор, уноси нервозу како код војника тако и код
"старешина, па често и панику. Старешине тренутно могу
само по јачини ватре да се приближно оријентишу о ситуа-
_цији, нарочито када средства за одржавање везе престану да
функционишу, а то је био и биће врло чест случај.“
у и јен
: Узроци панике разни су. Панику код овог батаљона изазвала је ноћу ватра, али она није била повод за панику код 3. батаљона 15. пешад. пука, И овај је батаљон ноћу, 14./15. октобра, напустио Камен и село Удовице, 15 су сутра дан немачке патроле нашле положај потпуно напуштен (стр. 247).
2 Само сталним али правилним вршењем прописане дужности за време обуке у миру иу рату, може се одржати правилна управа и дисциплина ватре. За време мира, нарочито за време ратне службе, здружених "вежби и маневара, пуца се а не гађа. Не обраћа се пажња да ли има циља и да ли су војници уочили циљ; да ли је правилно оцењено одстојање и намештена гајка. Обично једном намештена гајка остаје за сва одстојања. Греше који мисле, да се само приликом гађања мора водити строгог рачуна 0 прописима Наставе за гађање. Више старешине и не силазе са коња да ово лично провере, заборављајући да једино успешна ватра и јуриш могу да им омогући извршење њихових циљева.