Svetlost : ilustrovan mesečni časopis : organ Društva za školsku higijenu i narodno prosvećivanje

100 -_ оветлосто а По

_ боље окрепи него ли гутљај ракије. У најновије време чињени су огледи у немачкој војсци о утицају шећера на уморне вој__нике, па су добивени веома поучни резултати. Тако тврди виши војни лекар др. Лајтенсторфер из Меца, да су војници, под утицајем шећера, боље напредовали и показивали већу

"издржљивост у маршевима. Виши војни лекар др. Лајстиков:

· нашао је, за време јесењих маневара, да је шећер оживљавао

војнике, шта више да им је ублажавао и жеђ, и смањивао

осећај глади. ( тога немачки војници добивају у најновије време по 60 грама шећера дневно" Желети би било да се и у нас окушају оваки огледи у војсци.

Још је опажано да шећер покадшто и лековито утиче на жива бића. То су знали још стари грчки и римеки лекари. У римског природњака Плинија, који је живео у првоме веку по Хр. има напомена да је шећер употребљаван као лек, само се не зна поуздано противу које болести. Познало је да мед игра и данас важну улогу у народном лекарству. У новије време приметио је Шикинг на животињама, да шећер, сједињен са стихијом натриумом, лековито утиче на срце. Овим средством он је изазивао малаксала срца на. рад, па је, шта више, неки пут успео да оживи, за неко време, срца која су престала била да бију. И код људи је опажен сличан утицај убризгавањем поменутог једињења шећера и натриума под кожу или у крвне жиле. Било је случајева, при малаксалом раду срца, да се овим средством спасавао људски живот.“ Огледи Шикингови изазвали су с тога велико распитивање. 19. (СВРШИЋЕ СЕ) " | П. М. Илић, проф.

ВЕШТИНА ЖИВЕТИ СТО ГОДИНА

Ма Раме

(ПРОДУЖЕЊЕ)

5 у | (Све што је о овом важеном питању раније (1— ТУ) речено, нађено је у једној малој француској књижици (1' Атб де утуге

17 Ба Кеупе 1908, %Ж 3. 5 18 Рт, А. белег, помен. д. стр. 29 1) Друга половина од овога чланка много је занимљивија. — Уредн.

мтаеав