Timočka buna 1883. godine

269

дини посао. Квалификовани посланици могли би у неколико: помоћи израли закона, али опет, Скупштина није састављена од све самих квалификованих посланика, те би од њих законодавству била слаба помоћ. Опет ћемо због брзе израде закона бити код закона без њих. Из свију ових разлога противан. сам чл, 75. (Устав чл. 76.)

За Ђоком Павловићем добија реч

Гига Гершић. Питања о томе какав треба да је састав: законодавног тела, и важно је и крупно, јер од законодавног тела зависи и успешан или неуспешан живот народни. На добро. смишљеним, тачно израђеним законима оснива се правилно: функционисање нашег државног организма, као што јеиг. Павловић рекао, и стога је од битне важности: хоће ли наше Народно Представништво бити представљено у једном или у два дома. У опште се може рећи, да питање о дводомном: систему у опште није ново, али је оно код нас ново, или боље: рећи, ако је и ново, оно није непознато. Сви покушаји са дво-. домним системом и у литератури и у припремама за раније. Уставе — пропали су: они нису имали земљишта у нашим народним традицијама. Ако погледамо на политички развој нашег полатичког живота, уверићемо се, да нигде и никад није било, дводомног система законодавства, свуда се види само један дом. У законодавним народним представништвима билоје властеле и владика, и могао би неко рећи, да су таква представништва, чији су чланови били и властела, и вла гике,. баш права законодавства са два дома. Али није тако. Они су одиста били елементи законодавног тела, али ти елементи нису били подвојени, они су били заједно у једном законодавном телу, нису били чланови оделитог Горњег дома, него чланови једног дома. Па и у наше најновије време постојао је Совјет као законодавно тело, постојала је и Народна. Скупштина као законодавно тело, али они нису никад састављали два дома: законе је доносио или Совјет или. Скупштина, али никад и Совјет и Скупштина, никад они нису били неке врсте два дома. Дакле, свагда је једно тело законе доносило.

Друго је питање: има ли каквих разлога било политички мудрих, било државно целисходних да се у наш уставни живот,, у наше законодавство уноси једна непотребна новина. _ Треба изнети неке јаке разлоге и поткрепити их и традицијама у корист дводомног система, да би се разложно могао савладати отпор овоме систему. Таквих јаких разлога за дводомни систем — нема, и он не може савладати отпср, који је несавладљив. Установе, које се стварају у политичком животу јелног народа, треба да имају корена у самом народном мишљењу, у његовим традицијама, а овај систем свега тога нема, па стога и велим да би та установа била мртворођено де:е, не би имала живота кад би се усвојила. Ова установа нема услова за живот у најџем народу. Установа Горњег дома наишла би у нашем.